Jan Duszyński. Muzyk polskich thrillerów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 21:00
Bohaterem dzisiejszego "Notatnika Dwójki" będzie kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Jan Duszyński, autor muzyki m.in. do "Pokłosia" i "Jacka Stronga" Władysława Pasikowskiego.
Kadr z filmu Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski
Kadr z filmu "Jack Strong", reż. Władysław PasikowskiFoto: mat. prasowe

Jan Duszyński jest absolwentem kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie (pod kierunkiem Stanisława Moryty) i Juilliard School of Music w Nowym Jorku (w klasie Christophera Rouse'a). W 2002 r. jego utwór "Odległe miejsce" na tenor solo i kwartet smyczkowy zdobył drugą nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku. W 2003 r. został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, a także otrzymał stypendium im. Witolda Lutosławskiego.

Dziś komponuje głównie muzykę teatralną i filmową. Współpracuje z takimi reżyserami, jak Agnieszka Glińska, Piotr Cieplak, Anna Smolar czy Krzysztof Zadara. Jego najnowsza kompozycja to muzyka do spektaklu "W poszukiwaniu straconego czasu" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.
Na "Notatnik Dwójki" zaprasza Beata Stylińska.

7 maja (środa), godz. 15.00-15.30

mc/jp

Czytaj także

"Pokłosie" – polska prawda czy Polaków oczernianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 11:20
– Ten film jest o tym, że dokonana została jakaś straszna zbrodnia. O tym, jak sobie z tym poradzić. Na ile jesteśmy odpowiedzialni za naszych przodków – mówiła o najnowszym obrazie Pasikowskiego Anna Bikont.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 19:00
- Czasem pisałem jakąś piosenkę w ciągu kilku minut. I niestety to ona stawała się bardzo popularna, przykrywając tę twórczość, która jest dla mnie naprawdę ważna - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Zaremba: "Jack Strong" pozwolił mi zrozumieć Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 20:00
– Zawsze broniłem postaci Ryszarda Kuklińskiego, ale po tym filmie zacząłem o nim myśleć nie tylko z respektem, lecz także z sympatią – mówił w Dwójce publicysta Piotr Zaremba w rozmowie o bohaterze najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń