"Gułag" - obrazy sowieckiego piekła

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 15:20
Rozmowa z fotografem Tomaszem Kiznym, autorem albumu "Gułag", który właśnie ukazał się w polskiej wersji językowej.
Wnętrze budynku mieszkalnego dla więźniów jednego z gułagów (1936-1937)
Wnętrze budynku mieszkalnego dla więźniów jednego z gułagów (1936-1937)Foto: Wikimedia/cc

Wbrew pozorom w rosyjskich archiwach zachowało się sporo fotografii dokumentujących życie w radzieckich obozach koncentracyjnych. Problem w tym, że są to zdjęcia wykonywane dla zarządców gułagu, zafałszowujące rzeczywistość. Próżno szukać w nich więźniów wycieńczonych z głodu i nadludzkiego wysiłku. Dlatego należy je zestawić z tym, co wiemy na temat życia zeków.

Tego zadania podjął się Tomasz Kizny – dziennikarz i fotograf - który nie tylko dokonał selekcji oficjalnych fotografii, ale też sam wybrał się w miejsca, gdzie funkcjonowały łagry, dokumentując ślady ich obecności.

Jaki obraz wyłania się z tego zestawienia przeszłości i teraźniejszości? Którzy artyści zaangażowali się w kampanię propagandową wychwalającą humanitaryzm łagrów? Po co w gułagu funkcjonował teatr? Zapraszamy na wspólne oglądanie albumu "Gułag" z ich autorem, Tomaszem Kiznym.

***

Na audycję okolicznościową zapraszamy w piątek (11.02) w godz. 22.00-22.30. Program poprowadzi Michał Nowak.

mc/mm

Czytaj także

Wielki Terror w ZSRR. "Co minutę ginęła jedna osoba"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:21
Więzienne zdjęcia ofiar Wielkiego Terroru w ZSRR, fotografie miejsc ich pochówku oraz relacje świadków znalazły się w publikacji "Wielki Terror 1937-1938" Tomasza Kiznego pokazanej w stołecznej Fabryce Trzciny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejsca cmentarzy ofiar stalinizmu zdumiewają banalnością"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 21:30
- Gdy wyruszałem na poszukiwanie grobów, nie miałem pojęcia, że trafię w miejsca tak różnorodne - od lasów po boiska sportowe, a nawet... śmietniska! - mówił w Dwójce Tomasz Kizny, współautor warszawskiej wystawy "Wielki Terror".
rozwiń zwiń