X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gniezno w 1000 r. Otton III jak prezydent USA?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 16:00
– To historia zjazdu gnieźnieńskiego jako gry politycznej między kancelariami Ottona III i Bolesława Chrobrego – mówiła Elżbieta Cherezińska o swojej "Grze w kości".
Audio
  • O fantastycznych powieściach o dynastii Piastów rozmawiają Elżbieta Cherezińska, prof. Henryk Samsonowicz, Przemysław Mrówka (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Otton III przybył do Gniezna aby pomodlić się przy grobie św. Wojciecha oraz dobić politycznego targu z Bolesławem Chrobrym
Otton III przybył do Gniezna aby pomodlić się przy grobie św. Wojciecha oraz dobić politycznego targu z Bolesławem ChrobrymFoto: Wikimedia/cc

Pisarka opowiadała, że inspiracją do stworzenia cyklu książek o dynastii Piastów była wizyta prezydenta USA w Polsce. – Cała Polska stanęła. Zajmowano się głównie zabezpieczaniem terenu, by ów wielki prezydent mógł u nas bezpiecznie wylądować. Któregoś wieczoru zaczęłam się zastanawiać, jak to było w roku 1000, kiedy Otton III przyjechał do Gniezna. Czy wtedy też Polska stanęła? – wspominała.

Elżbieta Cherezińska sądziła, że spotkanie dwóch królów w sposób naturalny powinno odbyć się w katedrze gnieźnieńskiej. Następnego dnia zaczęła więc czytać o dziejach odbudowy świątyni. I wtedy natrafiła na coś, co w zupełnie innym świetle postawiło ów kluczowy punkt polskiej historii.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Tytuł cyklu: Historie alternatywne

Prowadzenie: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Elżbieta Cherezińska (pisarka, teatrolog, autorka trylogii "Odrodzone królestwo"), prof. Henryk Samsonowicz (mediewista), Przemysław Mrówka (redaktor portalu "Histmag")

Data emisji: 16.05.2015
Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profetyzm w literaturze Janusza Zajdla

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 13:00
- Metody, którymi bohaterowie "Paradyzji" oszukiwali komputery, dziś są używane przez Chińczyków do omijania systemów cenzorskich w sieci - mówił w Dwójce Maciej Parowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Moskwie. Pożar i kanibalizm

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:00
- Polska szlachta nie dbała o higienę i krwawo załatwiała sprawy. Nijak ma się to na przykład do okrucieństw II wojny światowej - podkreślał autor powieść historycznej "Samozwaniec".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
rozwiń zwiń