Asli Erdoğan. Literatura na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 16:12
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy ze znakomitą turecką pisarką i dziennikarką goszczącą na Festiwalu Conrada w Krakowie.
Asli Erdogan odwiedziła Kraków także w lipcu tego roku
Asli Erdogan odwiedziła Kraków także w lipcu tego rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Asli Erdoğan jest niestrudzoną działaczką praw człowieka, a przy tym pisarką-uchodźcą. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana - należą do niej powieści, poezje, opowiadania, proza poetycka, eseje podróżnicze oraz polityczne. Jej dzieła, w dużej mierze ignorowane w jej własnym kraju, zostały przetłumaczone na wiele języków. Aktualnie pisze dla kurdyjskiej, dwujęzycznej gazety "Özgür Gündem", nieustannie spotykającej się z represjami ze strony tureckich władz. Z Asli Erdoğan porozmawiamy w Dwójce po godz. 9.30.

O 8.30 wysłuchamy relacji Kuby Borysiaka z Międzynarodowych Targów Muzyki Świata Womex, które odbywają się w tym roku w Budapeszcie. To najważniejsze międzynarodowe targi world music, a zarazem największa na świecie sieć profesjonalistów związanych z muzyką tradycyjną, etniczną i folk. Co roku odbywają się koncerty, konferencje i pokazy filmów dokumentalnych.

Naszą Folkową Płytą Poranka będzie najnowszy album "Dancing" kapeli Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyczne Kielecczyzny. Muzyka tego regionu jest żywiołowa, euforyczna, czasem dojmująca i melancholijna, ale zawsze - nieodparcie taneczna. Na płycie pojawił się mistrz i nauczyciel Tęgich Chłopów - Stanisław Witkowski, lider legendarnej kapeli braci Witkowskich, która ogrywała niegdyś wesela i zabawy na wschód od Kielc. Album "Dancing" ilustrowany pracami Andrzeja Bieńkowskiego do zdobycia po 8.45.

Nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (24.10) w godz. 6.00-10.00. Program poprowadzi Anna Szewczuk.

mc/jp

Czytaj także

Boris Akunin. Żywot literackiego "łotra"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:11
– Tym, czego się najbardziej obawiam w życiu, jest nuda, rutyna i perspektywa robienia ciągle tego samego – mówił pisarz Boris Akunin, gość Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka i Festiwal Conrada idą pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 12:00
Gościem krakowskiego święta literatury jest m.in. tegoroczna zdobywczyni literackiego Nobla - reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Spotkamy się z nią także w Dwójce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz: nie pytaj skąd czerpię siłę, spytaj...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 22:00
- Ważne jest, żeby wysłuchać każdego: i kata, i ofiarę, i tego, który się miota między nimi. Stąd wybór tej formy literackiej - mówił w Dwójce o polifoniczności swoich reportaży tegoroczna noblistka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń