Drybling z Bohumilem Hrabalem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 14:00
Spotkanie z ludźmi sceny i pióra zafascynowanymi dorobkiem jednego z najwybitniejszych twórców, nie tylko czeskiej literatury.
Ściana w miejscu, gdzie stał dom Hrabala (ul. Na Hrzi 24, Praga)
Ściana w miejscu, gdzie stał dom Hrabala (ul. Na Hrázi 24, Praga)Foto: domena publiczna (wikimedia)

Każdy pisarz ma takich swoich czytelników, z którymi łączy go wspólne wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać świat, jak powinien postępować człowiek i czego może on oczekiwać od społeczeństwa, co go cieszy, a co uważa za nieszczęście. W tym sensie mam kilkaset tysięcy swoich czytelników. Oni patrzą mi na ręce - a to już nie przelewki.

Tak w książce "Drybling Hidegkutiego" mówił Bohumil Hrabal. O swojej fascynacji jego twórczością opowiedzą: reżyserka teatralna Agnieszka Glińska, pisarze Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Adam Wiedemann i Paweł Orzeł oraz wydawca Tomasz Brzozowski.

***

Na audycję "Strefa literatury" - w niedzielę (24.01) w godz. 21.30-22.30 - zapraszają Dorota Gacek i Anna Lisiecka.

mm/pj

Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hrabal. Słodka apokalipsa". Biografia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 09:50
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty najnowszej książki Aleksandra Kaczorowskiego. Czyta Sławomir Orzechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń