Magdaleny Więcek rzeźby ze światła i metalu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:06
W "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o wybitnej rzeźbiarce w związku z wystawą jej prac w Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
Magdalena Więcek przy swoich rzeźbach
Magdalena Więcek przy swoich rzeźbachFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jej rzeźby były pomyślane jako instalacje. Tworzywem był metal, ale także światło i powietrze. Ograniczały ją materiały i realia socjalistycznej Polski. Magdalena Więcek obok Aliny Szapocznikow, Aliny Ślesickiej i Barbary Zbrożyny walczyła o niezależność i pozycję twórczości kobiet.

W Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie do 13 kwietnia br. można oglądać wystawę "Magdalena Wiecek. Działanie na oko".

O życiu i twórczości artystki w Dwójce opowiedzą kuratorka Anna Maria Leśniewska i syn artystki, rzeźbiarz Daniel Wnuk.

***

Na audycję "Notatnik Dwójki" zapraszamy w czwartek (17.03) w godz. 13.00-13.30. Program poprowadzi Aleksandra Łapkiewicz.

bch/jp


Czytaj także

Wszystkie twarze Aliny Sz.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 12:48
Jej prace wystawiano w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, jej dzieło doceniali tacy twórcy jak Marcel Duchamp czy Max Ernst. Posłuchaj opowieści o niezwykłej polskiej artystce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapliczka-koksownik inspirowana Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 10:00
- Zawsze chciałem zaprojektować kapliczkę, z drugiej strony jestem agnostykiem, musiałem przemyśleć swój stosunek do duchowości - mówił w Dwójce Jakub Szczęsny, autor warszawskiej instalacji.
rozwiń zwiń