Kapliczka-koksownik inspirowana Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 10:00
- Zawsze chciałem zaprojektować kapliczkę, z drugiej strony jestem agnostykiem, musiałem przemyśleć swój stosunek do duchowości - mówił w Dwójce Jakub Szczęsny, autor warszawskiej instalacji.
Audio
  • Jakub Szczęsny o projekcie kapliczki-koksownika (Poranek Dwójki)
Gotycka kapliczka w formie koksownika będzie stała w Warszawie przez 40 dni (zdjęcie ilustracyjne)
Gotycka kapliczka w formie koksownika będzie stała w Warszawie przez 40 dni (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Paweł Pawłowski

Kapliczka w formie koksownika stanęła na tyłach Zamku Ujazdowskiego w związku z Festiwalem Gorzkie Żale. Architekt Jakub Szczęsny opowiadał, że jego instalacji nie można przypisać do jednej religii. - Zdałem sobie sprawę, że w architekturze sakralnej najbardziej cenię jej zdolność do wywoływania refleksji i przynoszenia ulgi. Chciałem stworzyć narzędzie uniwersalne, użyteczne w przestrzeni publicznej - wyjaśniał.

W jego zamierzeniu kapliczka-koksownik jest źródłem ciepła w chłodne zimowe dni, jednocześnie zwraca uwagę na znaczenia węgla w polskiej kulturze. Dodatkowy kontekst temu paliwu Jakub Szczęsny stworzył poprzez angielską nazwę projektu, nawiązującą do piosenki grupy Pink Floyd pt. "Atom Heart Mother"...

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Jakub Szczęsny (architekt)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Loesje, czyli jak zrobić przechodniom dzień dobry

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 18:30
– Nasze hasła łączy to, że mają konstruktywny przekaz. Właśnie dlatego postanowiliśmy zrobić murale w Warszawie – mówiła Emilia Skiba z grupy Loesje Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor CSW Zamek Ujazdowski: serce światowej sztuki nie bije dziś w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 20:20
- O sztuce globalnej mówi się od 1989 roku, a więc od początku polskiej transformacji i od powstania naszej instytucji - zwróciła uwagę dyrektor Małgorzata Ludwisiak, wyjaśniając "geograficzną" reorientację w działalności Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń