"Nowe mity". Leszek Engelking o Jáchymie Topolu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 16:40
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy m.in. o jednym z najsławniejszych i najpopularniejszych czeskich pisarzy współczesnych.
Zdjęcie Jchyma Topola na fragmencie okładki Nowych mitów Leszka Engelkinga
Zdjęcie Jáchyma Topola na fragmencie okładki "Nowych mitów" Leszka EngelkingaFoto: materiały prasowe

W swojej pracy prof. Leszek Engelking zastanawia się, kim jest narrator naiwny, jaki dokładnie jest romans łotrzykowski i czym może być realizm magiczny. Jakie pradawne i współczesne mity możemy znaleźć w czeskiej literaturze? O tym porozmawiamy z autorem książki "Nowe mity", której patronem medialnym jest Dwójka.

Naszego gościa zapytamy również o to, jak tłumaczy się Gustawa Flauberta i czy bogactwo literatury klasycznej zostawia jakieś miejsce na znaczące pozycje współczesne. Z Leszkiem Engelkingiem, filologiem, literaturoznawcą, poetą, nowelistą, tłumaczem i krytykiem literackim spotkamy się po godz. 8.10 (transmisja wideo).

Przed 9.00 po raz kolejny spotkamy się z pisarzem Witem Szostakiem, który zdradzi nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

Zajrzymy też na Imieniny Jana Kochanowskiego, których gościem specjalnym będzie Krzysztof Kamil Baczyński. W najbliższą sobotę po raz kolejny w Ogrodzie Krasińskich staną trzy sceny, a na nich pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy - wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Poza tym w programie: serwisy informacyjne, przeglądy prasy kulturalnej (po 7.15 i 8.35), "Słowo na dzień", "Archiwalnia", a po 6.45 "Śpiewnik jazzowy". O 7.05 w "Płycie tygodnia" do zdobycia album Charlesa Richarda-Hamelina, laureata II Nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego z utworami Fryderyka Chopina. Na najnowszym podwójnym albumie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina znalazły się Etiudy, Mazurki, Polonezy i Sonata h-moll. Pianista w niedzielę 19 czerwca wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego z Polską Orkiestra Radiową!

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (16.06) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mc/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hrabal - terapeuta z czeskiej hospody

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 10:00
- Spotkanie z Hrabalem uwrażliwia i leczy. Zwłaszcza w sytuacjach, w których człowiekowi trudno jest się w życiu odnaleźć - mówi reżyserka teatralna Agnieszka Glińska.
rozwiń zwiń