Adam Ferency czyta listy Sienkiewicza z Afryki

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 13:47
W cyklu "To się czyta latem" wysłuchamy tekstów Henryka Sienkiewicza inspirowanych jego słynnymi afrykańskimi podróżami.
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim - gotowy na safari
Henryk Sienkiewicz w stroju myśliwskim - gotowy na safariFoto: polona.pl/domena publiczna

Posłuchaj
sienkiewicz510x280
Wojaże Sienkiewicza po Czarnym Lądzie

W roku 1890 czterdziestoczteroletni Henryk Sienkiewicz wstępuje w szeregi pisarzy-podróżników, ruszając w podróż do Afryki i zapowiadając cykl korespondencji. Wybiera się do kraju mało znanego, a dla Polaków bardzo tajemniczego i trochę legendarnego. Wyprawa do Afryki miała być chwilową ucieczką Sienkiewicza od dręczących problemów codzienności, gdy przeżywał trudne chwile po śmierci swej żony.

Sienkiewicz wyruszył z Neapolu 25 grudnia 1890 r. Zaopatrzony był w liczne listy polecające, między innymi od lorda Roberta Arthura Salisbury'ego, wybitnego polityka angielskiego, kardynała Lavigerie, prymasa Afryki, i Arthura Silva White'a, szkockiego podróżnika i geografa. Trzonem wyprawy miała być miesięczna wycieczka myśliwska w głąb lądu. Punkt wyjścia nie był jeszcze ustalony. Zanzibar wchodził w grę jako jedna z ewentualności, dalszych planów w ogóle nie robił... 

Powstały tom "Listów z Afryki" obejmuje dwadzieścia trzy szkice. Tylko dwa powstały w czasie samej podróży, resztę spisał autor po powrocie. Są to więc raczej "wspomnienia" niż "listy" z Afryki.

***

Na program "To się czyta latem" zapraszamy od poniedziałku (25.07) w godz. 9.45-10.05. Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

mc/jp

Czytaj także

Jerzy Bralczyk całe życie mówi cytatami z "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:30
– Zaraziłem tym syna. Kto wie, czy w znajomości Sienkiewiczowskich dialogów nie jest lepszy ode mnie – mówił wybitny językoznawca i wielki miłośnik "Trylogii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz. "Chrześcijański Homer, słowiański Szekspir"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:00
- Pod koniec XIX wieku każdy w Europie czytał "Quo Vadis". Powstawały ekranizacje, adaptacje, ilustracje; imiona bohaterów nadawano hotelom, łodziom i koniom - mówił o sukcesie "wielkiego eposu chrześcijańskiego" Henryka Sienkiewicza filolog klasyczny dr Jacek Hajduk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagłoba swatem". Sienkiewicz na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 14:00
W audycji "W stronę Sienkiewicza" rozmawialiśmy z historyk teatru prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską o sztukach teatralnych Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń