Kolekcjoner. Portret hrabiego Atanazego Raczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:46
W audycji spotkamy się z dr Michałem Mencfelem (UAM), badaczem kolekcjonerstwa europejskiego XVI-XIX w., autorem nowej biografii Atanazego Raczyńskiego.
Anastazy Raczyński sportretowany przez Carla Wilhelma Wacha
Anastazy Raczyński sportretowany przez Carla Wilhelma WachaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Hrabia Atanazy Raczyński (1788-1874) wywodził się z Wielkopolski. Był pruskim arystokratą, uczestniczącym z wielką swobodą w kulturalnym i towarzyskim życiu europejskich elit. Był Polakiem w pruskiej służbie dyplomatycznej, toczącym przez całe życie trudny, dramatyczny i krytyczny dialog z polskością. Hrabia Raczyński był też kolekcjonerem malarstwa i twórcą publicznie dostępnej galerii obrazów o europejskiej renomie. Napisał pionierskie książki o sztuce niemieckiej i portugalskiej.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (12.07) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Dorota Gacek.

materiały prasowe Wydawnictwa Naukowego UAM/bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wyrzucam niczego". Opowieści mistrzów zbieractwa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:00
- Kolekcjonuję wszystko, bardzo wiele rzeczy. Ale to są zawsze praktyczne kolekcje, użyteczne - opowiadał Jarosław Kozłowski, artysta, którego wystawę "Archiwum czasów" można oglądać w warszawskiej Galerii Profile.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicolas Poussin - malarz, który ukoi tęsknotę za Rzymem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:00
- Został malarzem Rzymu w stopniu dużo większym niż którykolwiek z przybyszów, a nawet malarzy miejscowych. To miasto rzuciło nań urok - o XVII-wiecznym francuskim artyście opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń