Europejski Magazyn Kulturalny: Niewidzialny Teatr

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2010 13:07
W audycji m.in. spektakl teatru Antagon oraz 45. Festiwal w Karlovych Varach.
Audio

W Europejskim Magazynie Kulturalnym

1. O kolejnej propozycji w ramach projektu "The Promised City". Żeby zostać uczestnikiem jego działań, trzeba znaleźć się w odpowiednim czasie i miejscu. Gdzie i kiedy będą odbywały się spektakle Niewidzialnego Teatru, wiedzą bowiem tylko jego aktorzy. Jedno z przedstawień Niewidzialnego Teatru odbyło się na warszawskiej Pradze w ramach wielu działań projektu "The Knot". Z rumuńską artystką, współtwórczynią projekt – Iulią Popovici – rozmawia Justyna Majchrzak.

2. O frankfurckim Festiwalu Teatrów Plenerowych organizowany przez teatr Antagon. To taka nietypowa, squaterska grupa zaangażowana w teatr polityczny. Artyści mieszkają razem na przedmieściach Frankfurtu w starych, pofabrycznych budynkach, tworząc rodzaj artystycznego kolektywu. Ich spektakle poruszają problemy współczesnego świata – głodu, podziałów klasowych, dostępu do wody czy broni jądrowej. Na zakończonym we wtorek festiwalu Sztuka Ulicy pokazali dwa razy spektakl "Ginko". Z liderem i założycielem grupy – Bernhardem Bubem – rozmawia Barbara Schabowska.

3. O filmie "Trzy sezony w piekle" – debiucie czeskiego rezysera Tomasza Maszina, dziele startującym w konkursie głównym 45. Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach. Film jest inspirowany zyciem Egona Bondy'ego – poety, który wywarł duży wpływ na czeską kulturę. Nazywany jest papieżem undergroundu, twórcą totalnego realizmu. Z Tomaszem Maszinem rozmawia Aldona Łaniewska-Wołłk

4. O Konkursie Translatorskim Współczesnej Prozy Austriackiej. Konkurs adresowany jest do adeptów sztuki translatorskiej, którzy nie posiadają w dorobku publikacji książkowej z dziedziny beletrystyki. O Konkursie Katarzyna Nowak rozmawia z Jackiem Burasem, członkiem jury.

10 lipca (sobota), godz. 14:30


Czytaj także

Żonglerka losem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 11:48
Piotr Czerwiński – rocznik 1972. Mieszka w Dublinie. Dziennikarz, publicysta, prozaik. Jego debiut literacki to „Pokalanie” wydany w 2005 roku. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawski, przez wiele lat pracował jako reporter w Expressie Wieczornym, po jego zamknięciu współpracował z wieloma pismami kolorowymi. Wyjechał do Irlandii. Właśnie ukazała się jego druga powieść „Przebiegum życiae”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z literaturą?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 14:08
9 października w Krakowie, z okazji uroczystej gali wręczenia nagrody im. Kościelskich, spotkali się: Agnieszka Wolny-Hamkało, Eliza Szybowicz, Kazimiera Szczuka, Jakub Beczek, Robert Ostaszewski, Mariusz Czubaj, dyskusję prowadził Marek Zaleski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnie Festiwale w Poranku Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 10:24
W audycji m.in. zapowiedź letnich festiwali Muzyki Dawnej w Starym Sączu oraz Warsaw Summer Jazz Days.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato filmów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 13:18
W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" o trzech różnych festiwalach filmowych.
rozwiń zwiń