Tego miasta już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 21:48
W piątkowym "Poranku": o warszawskiej wystawie i o związkach Chopina z solą.
Audio

W piątkowym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy na wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej  "Nie mamy tu miasta trwającego… Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim". Wystawa pokazuje wielkomiejskie rezydencje, które przed 1939 rokiem należały do arystokracji. Większość z nich uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Te, które odbudowano, tylko zewnętrznie przypominają dawne budowle. Domy arystokracji znacjonalizowano i przekazano różnym instytucjom. Autorzy wystawy pokażą wnętrza rezydencji, portrety właścicieli, zdjęcia z przyjęć, ślubów, wakacji. Natomiast krótkie informacje o historii domów, cytaty z pamiętników, opisujące życie w pałacach, pozwolą poczuć nam klimat życia przedwojennej arystokracji warszawskiej.

O wystawie mówił jej pomysłodawca, pan Marcin Brzeziński.

Natomiast nieco wcześniej, po godz. 7.50, rozmawialiśmy o projekcie "Solny Nokturn – Wieliczka 2010" dedykowanym Fryderykowi Chopinowi w 200 rocznicę urodzin. Wszystko zaczęło się od podpisu 19-letniego kompozytora w księdze zwiedzających kopalnię soli, pod datą 24 lipca 1829 roku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich. Fakt ten stał się inspiracją dla powstania projektu przygotowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, we współpracy z Kopalnią Soli Wieliczka oraz Polskim Towarzystwem Straussowskim. Dominować w nim będzie muzyka mistrza, ale projekt obejmuje także rzeźbę i wystawę. O tym opowiadała pani Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

16 lipca (piątek), godz. 6:00

Czytaj także

Z bliska

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 12:02
Prace ośmiu fotografów agencji Magnum Photo można od dziś oglądać w Yours Gallery przy Krakowskim Przedmieściu 33 w Warszawie. To wystawa szczególna, dostarczająca nie tylko wrażeń estetycznych, ale i zwracająca uwagę na problem pomocy osobom mającym z różnych powodów utrudniony kontakt ze światem, przede wszystkim dzieciom z wadami wzroku, autyzmem, wadami słuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa lat wojny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2009 07:47
W tymczasowym gmachu Muzeum Warszawskiej Pragi oglądać można wystawę fotografii poświęconą Warszawie lat 1939-1944. Ekspozycja nosi nazwę "Warszawa lat wojny i okupacji". Celem prezentacji jest zapisanie historii stolicy, która odzwierciedlała ówczesny los całego kraju.
rozwiń zwiń