100-nka/Gralak. Muzyczne spotkanie pokoleń w "Jazz.pl" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 19:30
100-nka, czyli kontrabasista Adam Stodolski, gitarzysta Tomasz Leś i perkusista Przemysław Borowiecki, oraz Antoni Gralak - jeden z najlepszych polskich trębaczy, wystąpili wspólnie w kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL". Koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki oraz w streamingu wideo na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Drugiego. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

OGLĄDAJ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Zespół 100-nka istnieje od 2004 roku. Trzem "młodym gniewnym" towarzyszy Antoni "Ziut" Gralak, legenda polskiego off jazzu. Prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej, połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, tradycji z nowoczesnością. W zeszłym roku ukazała się ich wspólna płyta - 100nka, Gralak "Nr 1".

Antoni Gralak

Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych polskich muzyków. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. XX wieku. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych.

Ceniony muzyk sesyjny, współpracuje z czołówką sceny jazzowej i gwiazdami pop. Nagrywa muzykę filmową i teatralną. Jego twórczość jest wielowątkowa. Dociera do szerokiego grona odbiorców współczesnej muzyki improwizowanej. Prowadzi dwa autorskie projekty: Graal i YeShe. 

100-nka

W 2004 roku trio zafascynowane radykalną improwizacją wyrusza w kilkumiesięczną podróż po Skandynawii. Niedługo po powrocie debiutują u boku Robotobibok na festiwalu Zdarzenia w Lublinie, prezentując cieszący się uznaniem krytyków debiutancki album z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski. To i kolejne dwa wydawnictwa ukazały się w wyniku zainteresowania zespołem prestiżowej wytwórni NOT TWO. Od tej pory 100nka regularnie koncertuje, współtworzy projekty, nagrywa kolejne albumy, bierze udział w istotnych festiwalach kontynentu, a wideoklip 100nki otrzymuje nagrodę specjalną podczas Yach Film w 2008 roku.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Trio nawiązuje współpracę z ikoną polskiej trąbki Antonim Gralakiem czego konsekwencją jest drugi, dwupłytowy album oraz współpraca z autorskim zespołem Antoniego GRAAL. Od tej pory postać Ziuta Gralaka często pojawia się w historii 100nki. Trio zyskuje coraz większe uznanie i śmiało nawiązuje muzyczne relacje z artystami z całego świata. Zwieńczone kolejnym albumem trzy międzynarodowe trasy z nowojorskim trębaczem Herbem Robertsonem pieczętują ten istotny okres w historii zespołu. W wyniku kolaboracji z artystami różnych gatunków 100nka podejmuje kilkunastoletnią współpracę z legendą polskiego hip hopu, członkiem grupy Kaliber 44, Marcinem Martenem (Abradab), biorąc udział w kilku jego kolejnych płytach. Aktywni głównie poza granicami kraju oraz uprawianego stylu muzycy "powracają" w 2012 r. z czwartą już płytą.

W grudniu 2014 roku zespól świętuje swoje 10-lecie. Gośćmi specjalnymi są europejscy artyści, improwizatorzy zrzeszeni przez fundację Limmitationes. Fundacja ta zainicjowała współpracę 100nki z Tomaszem Stańko, w wyniku której muzycy podjęli trasę po Europie oraz Japonii. Niestety plany pokrzyżowała nagła choroba i śmierć artysty. W planach pozostaje jednak wspólne wydawnictwo koncertowe z festiwalu w Austrii z 2017 roku.

Obecnie zespół wspólnie z Antonim Ziutem Gralakiem szykuje swój piąty z kolei album autorski, nagrany rzadką dziś metodą w Obuh Studio (Rogalów), przy użyciu taśm, technik oraz autentycznego sprzętu analogowej epoki lat 60.

Koncert w Studiu S3 poprowadził Piotr Metz

100-nka, czyli kontrabasista Adam Stodolski, gitarzysta Tomasz Leś i perkusista Przemysław Borowiecki, oraz Antoni Gralak - jeden z najlepszych polskich trębaczy, wystąpili wspólnie podczas koncertu w cyklu "Jazz.PL". 100-nka, czyli kontrabasista Adam Stodolski, gitarzysta Tomasz Leś i perkusista Przemysław Borowiecki, oraz Antoni Gralak - jeden z najlepszych polskich trębaczy, wystąpili wspólnie podczas koncertu w cyklu "Jazz.PL". 
.
***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (31.03) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

pg

Czytaj także

Marian Pawlik: kontrabas to fundament jazzowego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 17:00
- Wokół basu dawniej tworzył się rytm, teraz kontrabas technicznie poszedł bardzo do przodu, gra się na nim solówki. Nie jestem wirtuozem, daję podstawę brzmienia zespołu, jego fundament - mówił w Dwójce Marian Pawlik. W najbliższy piątek (24.03) w cyklu "Jazz.PL" koncert kwartetu pod jego kierunkiem. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matylda Gerber: w muzyce intuicja jest bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 10:00
- Zespoły, które pracują ze sobą długo stają się jednym organizmem. Znając się nawzajem, muzycy na kilka sekund wcześniej mogą przewidzieć, co się wydarzy, umieją zareagować, tak działa muzyczna intuicja. Codzienne techniczne ćwiczenia można potem wykorzystać podczas występu na scenie - mówiła w Dwójce saksofonistka Matylda Gerber.
rozwiń zwiń