Krzysztof Ścierański Quartet - "Jazz, rock i święty spokój" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 19:30
Melodyjne partie, improwizowane dźwięki i mistrz gitary elektrycznej! Za nami kolejny koncert z cyklu "Jazz.pl" - tym razem z udziałem kwartetu Krzysztofa Ścierańskiego. Zespół zagrał materiał z płyty "Jazz, rock i święty spokój" autorstwa Krzysztofa Ścierańskiego. Transmisja koncertu odbyła się na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale YouTube i Facebooku Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Krzysztof Ścierański występował m.in. z Bernardem Maselim, a także Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Współpracował także z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Ryszardem Sygitowiczem, Markiem Grechutą, Johnem Porterem, Janem Plutą, Grzegorzem Ciechowskim czy Markiem Wilczyńskim
Krzysztof Ścierański występował m.in. z Bernardem Maselim, a także Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Współpracował także z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Ryszardem Sygitowiczem, Markiem Grechutą, Johnem Porterem, Janem Plutą, Grzegorzem Ciechowskim czy Markiem WilczyńskimFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Krzysztof Ścierański Quartet - "Jazz, rock i święty spokój” 

Krzysztof Ścierański opowiedział o albumie "Jazz, rock i święty spokój", który powstał w czasie pandemii- Zadzwoniłem do Darka Greli, mojego kolegi z Krakowa, z którym pracowałem już kiedyś. Zapakowałem sprzęt i pojechałem do studia, w ciągu kilku dni powstały szkice utworów. Gdy zaczęliśmy koncertować, to poprosiłem Grześka Górkiewicza, którego znam od 45 lat. Uratował mnie, w niektórych utworach nie muszę już grać na basie, ale gram na gitarze. On lewą ręką wykonuje linię basu - mówił artysta. 

Krzysztof Ścierański grał m.in. w hard-rockowym zespole System, a w wieku 22 lat został basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach. Krzysztof Ścierański grał m.in. w hard-rockowym zespole System, a w wieku 22 lat został basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach.

Gitara i bas w jednym

Zamówiłem sobie instrument podwójny: gitarę i bas w jednym, ale nie jest jeszcze skończony. Wkrótce będę mógł grać na basie i gitarze jednocześnie. Na koncercie w Dwójce zagram osobno na gitarze i gitarze basowej. Ta muzyka zyskała dzięki obecności Grześka Górkiewicza, ponieważ gra akordy pięknym brzmieniem, które inspirują mnie do gitarowych solówek - podkreślił Krzysztof Ścierański.

Dwie bardzo spokojne, nieprawdopodobne ballady

W repertuarze koncertu znalazł się jazz, rock oraz święty spokój. - To będą dwie bardzo spokojne, nieprawdopodobne ballady. Zapraszam Państwa - powiedział rozmówca Andrzeja Zielińskiego

Kadr z koncertu "Jazz.pl" z udziałem Krzysztofa Ścierańskiego. Kadr z koncertu "Jazz.pl" z udziałem Krzysztofa Ścierańskiego.

Zespół wystąpił w składzie:

Krzysztof Ścierański - gitara basowa, midi bass, gitary

Waldemar Gołębski - EWI (Ryszard Styła, Włodzimierz Kiniorski, NitelineJazz)

Grzegorz Górkiewicz - instrumenty klawiszowe (Ewa Demarczyk, Andrzej Zaucha, Skaldowie)

Marcin Ścierański - perkusja (Kwiat Jabłoni, Helroth, Percival Schuttenbach)

***

Krzysztof Ścierański - basista i gitarzysta

Krzysztof Ścierański to wirtuoz gitary basowej i kompozytor - artysta niezależny, tworzy muzykę instrumentalną improwizowaną. Ma w swoim dorobku artystycznym 150 płyt nagranych, w tym 12 autorskich. Najlepsza jazzowa gitara basowa Polski według magazynu "Jazz Forum" od roku 1984 do dziś.

Współpracował z zespołami: Laboratorium, String Connection (Krzesimir Dębski), Air Condition (Zbigniew Namysłowski), The Colors, Music Painters a także brał udział w wielu największych światowych festiwalach jazzowych na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.

W tym roku Krzysztof Ścierański będzie obchodził 70. urodziny.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

150 płyt w dyskografii

Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej i nie tylko jazz-rockowej działalności, dał się poznać jako członek słynnych zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider zakładanych od lat 80. super grup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy 150 płyt, które ma w swojej dyskografii.

Krzysztof Ścierański i Andrzej Zieliński zapraszają na koncert w cyklu "Jazz.PL":

[Facebook Dwójki]

Marek Grechuta, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Jarek Śmietana, Tomasz Stańko, Janusz Muniak - byli dla niego najlepszą uczelnią muzycznego kształcenia i doskonalenia. Ze światowej czołówki docenili jego udział we wspólnych koncertach tacy artyści jak: Pat Metheny, Paul Wertico, Carlos Johnson, Bill Bruford, Will Calhoun, Carl Palmer, Buddy Miles, Esperanza Spalding, Bobby McFerrin i inni.

Twórca sonorystycznych brzmień i wirtuoz muzyki improwizowanej

Zaistniał na arenie międzynarodowej w 27 krajach Europy, grając na festiwalach jazzowych. Uznanie zyskał także w dalekich Indiach, Indonezji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. To również twórca sonorystycznych brzmień oraz technik, prekursor unikalnych recitali solowych na gitarę basową i wirtuoz muzyki improwizowanej.

Forma, rytm i harmonia

Nade wszystko jednak ten gitarowy wojownik daje nam odczuć, że ładne melodie to lek na dzisiejsze dziwne eksperymenty i przy okazji przypomnienie, że forma, rytm i harmonia są najważniejszymi elementami muzyki.

Prowadzenie koncertu: Andrzej Zieliński.

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (26.01) w godz. 18.00-19.00.

mo/kk

Czytaj także

"Z basem przez życie", czyli Krzysztof Ścierański z gitarą, kierownicą i pędzlem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 18:25
- Już w dzieciństwie rodzice zmuszali mnie i mojego brata do nauki gry na fortepianie, ale po kilku lekcjach - a byliśmy bardzo mali - jak przychodziła pani, to chowaliśmy się pod łóżko - wspominał w audycji "O wszystkim z kulturą" gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański. Pretekstem do spotkania była wydana właśnie biografia artysty "Z basem przez życie" autorstwa Renaty Bednarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Ścierański. Przygoda z muzyką zaczęła się od… gitary sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 13:50
Jako dzieciak lubił tarzać się w śniegu, a do wigilijnej kolacja zasiadał wraz z rodziną, w której był starszy brat Paweł. To właśnie dzięki niemu Krzysztof Ścierański zainteresował się muzyką rockową i sam zaczął grać.
rozwiń zwiń