Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 12:57
Gośćmi Joanny Grotkowskiej będą przyjaciele i współpracownicy Andrzeja Chłopeckiego, muzykolodzy, dziennikarze i kompozytorzy.
Audio
  • Małgorzata Pęcińska, dziennikarka Dwójki, wspomina Andrzeja Chłopeckiego
  • Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim

- Andrzej Chłopecki wywarł wpływ istotny - mówił prof. Michał Brisitger. - Stygmatyzował całe swe pokolenie, był jego najsilniejszym głosem. Swą postawą udowadniał możliwość dialogu pokoleń.

Prezes Związku Kompozytorów Polskich, Jerzy Kornowicz, powiedział, że Andrzej Chłopecki uprzytamniał mu rangę muzyki, umacniał wiarę w muzykę i jej sens. Że warto komponować, wiązać swoje życie z muzyką, że ona ma rację.

- Był dla mnie przyjacielem, ale i człowiekiem, od którego bardzo wiele się nauczyłem - wspomina Marek Moś. - Te niezliczone godziny, często nocne, rozmów po koncertach, w pokojach hotelowych, to one kształtowały naszą osobowość. Coś, czego nie ma w salach wykładowych konserwatoriów.

Bardzo przyjaźnił się z Andrzejem Chłopeckim również Paweł Szymański. Kompozytor jest pewien, że pomnikowe znaczenie dzieła i osoby Chłopeckiego stanie się wkrótce oczywiste. Podkreślił też, że choć czas nie jest obecny dla ujęcia anegdotycznego, ten aspekt także jest wart opracowania i takie opracowanie z pewnością powstanie.

- Gombrowicz napisał w "Dziennikach", że recenzja jest po ty, by dowiedzieć się, kim jest ten, który pisze, czy to brunet, czy blondyn - mówiła Małgorzata Małaszko. - W przypadku Andrzeja wszyscy po kilku zdaniach wiedzieli, czy to, metaforycznie, brunet, czy blondyn. Jego sądy były sądami jednoznacznymi.

- U podstaw działania Andrzeja Chłopeckiego leżała intuicja - powiedziała Joanna Wnuk-Nazarowa. - Ale potem było bardzo planowe działanie. Dbał o to, by utwory młodych kompozytorów trafiały do dobrych orkiestr, by świetne nagrania trafiały na Trybunę Kompozytorów UNESCO.

Gośćmi Joanny Grotkowskiej byli przyjaciele i współpracownicy Andrzeja Chłopeckiego, muzykolodzy, dziennikarze i kompozytorzy: Joanna Wnuk-Nazarowa, Ewa Obniska, Małgorzata Małaszko, Ruta Staneviciute-Gostautiene, prof. Michał Brisitger, Krzysztof Droba, Paweł Szymański, Stanisław Krupowicz, Jerzy Kornowicz, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wielecki, Jan Topolski, Zbigniew Bargielski, Paweł Mykietyn, Elżbieta Chojnacka, Eugeniusz Knapik i inni.

***

Andrzej Chłopecki (1950-2012) Muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny, publicysta, doktor sztuki muzycznej, adiunkt Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykładał historię, literaturę i estetykę muzyki XX–XXI wieku. Wykładowca w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pracownik Polskiego Radia (1975–1981 i od 1991). Programował udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Był dyrektorem artystycznym festiwalu "Musica Polonica Nova", prezesem Fundacji Przyjaciół "Warszawskiej Jesieni", przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu "Warszawska Jesień" i Rady Programowej pisma "MusikTexte. Zeitschrift für Neue Musik” w Kolonii. Należał do Związku Kompozytorów Polskich.

Zobacz więcej

Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:47
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki, laureat "Złotego Mikrofonu" opowiadał nam o zamówieniach nowych utworów przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 11:45
Zmarł dziennikarz Dwójki, muzykolog i publicysta, animator polskiego życia muzycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł dziennikarz Dwójki, Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 11:40
Andrzej Chłopecki był publicystą i animatorem życia muzycznego, członkiem Związku Kompozytorów Polskich
rozwiń zwiń