Polskie Radio
Section05
Kongres Polska Wielki Projekt 2018

Anca-Maria Cernea z Medalem Odwaga i Wiarygodność

Rumuńska lekarka, doktor Anca-Maria Cernea została uhonorowana Medalem Odwaga i Wiarygodność. Uroczystość odbyła się podczas Kongresu Polska Wielki Projekt, który trwa w Warszawie. Nagrodę wręczył Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Laudację na cześć laureatki wygłosił Bronisław Wildstein, który podkreślał jej zaangażowanie w propagowanie konserwatyzmu w Rumunii. Anca-Maria Cernea była gościem prof. Zdzisława Krasnodębskiego w audycji Konfrontacje Idei.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kongres Polska Wielki Projekt 2018 Rumunia Lech Kaczyński

Debata PR24. Rozwój gospodarczy a cele społeczne

O relacjach między silną gospodarką a dobrem wspólnym dyskutowano podczas II dnia Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie. Prezesi państwowych spółek i instytucji mówili o ważnej roli państwa w pobudzaniu wzrostu gospodarczego. O silnej gospodarce i jej celach społecznych mówili w audycji Debata PR24 Tomasz Janik (prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego), Andrzej Kensbok (wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A), prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kongres Polska Wielki Projekt 2018 gospodarka polska wzrost gospodarczy

Prezes PZU: Polska powinna wyjść z niszy przerabiania

Dyskusje o gospodarce zdominowały drugi dzień kongresu Polska Wielki Projekt. Prezes PZU Paweł Surówka mówił w Polskim Radiu 24, że "Polska jest w stanie nie tylko dogonić kraje zachodnie, ale też - poprzez innowacje i inwestycje - wypracować sobie niszę w poszczególnych branżach. Dlatego w tym zakresie istotną rolę odgrywają firmy takie jak PZU.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2018

"Przygotowujemy specustawę mieszkaniową"

- Proces przygotowywania i realizacji inwestycji nie jest w Polsce tak konkurencyjny, jak w innych krajach. Chcemy to zmienić. Akcent poszedł teraz na budownictwo mieszkaniowe. Przygotowujemy specustawę mieszkaniową, by dostęp do mieszkań na wynajem był bardziej dostępny dla mniej zamożnych – mówił w Polskim Radiu 24 minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński z kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Mieszkanie Plus Jerzy Kwieciński Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2018

"Państwo powinno prowadzić aktywną politykę gospodarczą"

Goście Polskiego Radia 24: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Kamil Maliszewski (MBank) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) dyskutowali między innymi o trwającym w Warszawie kongresie "Polska Wielki Projekt". Politycy, naukowcy i specjaliści debatują o wyzwaniach rozwojowych stojących przed Polską, w tym o realizowanych przez gospodarkę wielkich celach społecznych.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2018 gospodarka polska inwestycje