X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podlegli czy niepodlegli? Spór o pozycję młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:00
- Dla ludzi urodzonych po roku 1989 zniknął cel, jakim dla poprzednich pokoleń było odzyskanie niepodległości - mówił w Dwójce dr Jarosław Kuisz. Z tezami, które pojawiły się w jego książce "Koniec pokoleń podległości", polemizowali w audycji Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej" i Krzysztof Mazur z Klubu Jageillońskiego.
Audio
  • Dyskusja o książce "Koniec pokoleń podległości" dr Jarosława Kuisza (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Punktem wyjścia rozważań przedstawionych w książce Jarosława Kuisza jest stwierdzenie, że w Polsce do głosu dochodzi pokolenie, które po raz pierwszy od czasu rozbiorów urodziło się i wychowało we własnym państwie. - Młodzi Polacy znaleźli się w sytuacji wyboru pomiędzy tym, czy będą kontynuować opowieści o państwie i jego braku, o polskości wywodzącej z czasów podległości, czy też będą próbowali opisać swoją sytuację w sposób nowy, adekwatny do ich codziennego doświadczenia. Ta sytuacja jest bez precedensu na tle kilku ostatnich pokoleń.

Dla Michała Sutowskiego problemem jest przywołana przez Jarosława Kuisza kategoria pokolenia, która co innego oznaczała w XVIII wieku, a co innego obecnie. Publicysta wskazał, że i w czasach utraconej niepodległości polskie elity dyskutowały nie tylko o jej odzyskaniu, ale też o wyzwaniach ich współczesności.

Z kolei dr Krzysztof Mazur polemizował z tezą o poczuciu niepodległości ludzi urodzonych po 1989 roku. Politolog wskazywał na zależności polityczne, kulturowe i gospodarcze, w które w zglobalizowanym świecie uwikłani są Polacy. Jego zdaniem nowe pokolenie ma mniejsze poczucie sprawczości niż ich rodzice i dziadkowie.

Jarosław Kuisz bronił się, wskazując na różnice w sytuacji, w której znajdowali się budowniczowie III RP i dzisiejsi 30-latkowie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: dr Jarosław Kuisz, Michał Sutowski ("Krytyka Polityczna") i dr Krzysztof Mazur (Klub Jageilloński)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbiór reportaży "Nie ma" i historia rodzinna "Dom z dwiema wieżami"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:08
Sobotnie popołudnie w "Czytelni" poświęciliśmy z naszymi recenzentami książkom polskich autorów - Mariusza Szczygła i Macieja Zaremby Bielawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Bacewicz i powieść kryminalna

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:00
- Tę powieść Grażyna Bacewicz napisała w ciągu dwóch miesięcy roku 1968. Czekała na odnalezienie aż do teraz - o literackiej twórczości wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki opowiadała w Dwójce jej wnuczka Joanna Sendłak.
rozwiń zwiń