Polskie Radio
Section05
Michał Sutowski

Sutkowski: fala pandemii dramatycznie się rozpędza, trzeba się szczepić

- Na świecie wykonano już 6 mld szczepień. Ratują życie i zdrowie, a liczba niepożądanych oddziaływań jest znikoma - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Apelował o zaufanie do lekarzy, którzy potrafią odpowiednio kwalifikować pacjentów do szczepień.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus POLSKA szczepienia zdrowie Koronawirus w Polsce epidemia COVID-19 Michał Sutowski Magdalena Ogórek

Czy powinno się ujawniać, który z nauczycieli jest zaszczepiony?

Prędzej czy później uczniowie powrócą do szkół. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie wykluczył, że jeśli statystyki zachorowań będą spadały, to najpierw otwarte zostaną przedszkola, a w kolejnym tygodniu młodzież powróci do klas I-III i kolejnych w szkołach podstawowych. I tu rodzi się dylemat - informować czy nie informować, którzy z nauczycieli zaszczepili się przeciwko COVID-19?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia nauczyciel zdrowie Michał Sutowski Roman Czejarek

Trzecia fala pandemii. Dr Sutkowski: liczba dziennych zakażeń powinna się zatrzymać na 10-15 tys.

- Myślę, że zachowania, które są niebezpieczne, jeśli chodzi o pandemię, teraz nałożyły się w tych miejscach, przy stosunkowo jeszcze niewielkiej liczbie zaszczepionych, niewielkiej liczbie chorujących, czyli podatności na koronawirusa. Wydaje się, że to wszystko właśnie nakłada się na rozbieg trzeciej fali - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 Mateusz Drozda Michał Sutowski

"Trzeba dopełnić procedur". Dr Michał Sutkowski o nowych szczepionkach przeciw COVID-19

- Szczepionki muszą być bezpieczne, przejść przez trzy fazy badań klinicznych. To jest niezbędne, środowisko medyczne nie będzie chciało szczepić preparatami, które miałyby jakąś podejrzaną właściwość - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia koronawirus POLSKA zdrowie społeczeństwo Michał Sutowski szczepienia

Dr Sutkowski: jedynym skutecznym "lekarstwem" na COVID-19 jest szczepionka

- Mamy "anty-COVID", którego skuteczność jest na wysokim poziomie, i jeśli nawet będzie on w przypadku innych odmian koronawirusa na niższym poziomie, to i tak warto się szczepić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, Uczelnia Łazarskiego, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia koronawirus POLSKA zdrowie społeczeństwo Michał Sutowski szczepienia

Dr Sutkowski: dla służby zdrowia szczepienia na COVID-19 będą jak tlen

- Część tymczasowych szpitali jest pusta, ale szpitale właściwe, które mają pacjentów na oddziałach OIOM, są dalej pełne. Wszyscy jesteśmy przeciążeni, ochronie zdrowia brakuje trochę tlenu i tym tlenem, tą iskierką nadziei, światłem w tunelu, są właśnie szczepienia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Trzmiel Michał Sutowski koronawirus szczepienia

Dr Michał Sutkowski ostrzega: trzecia fala pandemii nastąpi, sytuacja wtedy będzie bardzo trudna

- Gospodarka na pewno będzie cierpieć. Zdaję sobie z tego sprawę. Niestety mamy taką liczbę zgonów, że musimy się zgodzić na proponowany przez Ministerstwo Zdrowia kierunek działania w walce z koronawirusem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia Michał Sutowski szczepienia Piotr Wąż Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA zdrowie

Dr Michał Sutkowski: stabilizacja liczby zakażeń na wysokim poziomie to iluzja poprawy

- Ustabilizowanie się liczby zakażeń na wysokim poziomie, czyli powyżej dwudziestu kilku tys. dziennie, jest iluzją poprawy i nie powinno nas uspokajać – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że narasta liczba zajętych łóżek, respiratorów i ciężkich przypadków przebiegu COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce służba zdrowia Michał Sutowski

Podlegli czy niepodlegli? Spór o pozycję młodych Polaków

- Dla ludzi urodzonych po roku 1989 zniknął cel, jakim dla poprzednich pokoleń było odzyskanie niepodległości - mówił w Dwójce dr Jarosław Kuisz. Z tezami, które pojawiły się w jego książce "Koniec pokoleń podległości", polemizowali w audycji Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej" i Krzysztof Mazur z Klubu Jageillońskiego.
Zobacz więcej na temat:  książki eseistyka Bartosz Panek Jarosław Kuisz Michał Sutowski Krzysztof Mazur KULTURA społeczeństwo