REKLAMA

Literacka Nagroda Nobla. Prof. Przemysław Czapliński: dla Olgi Tokarczuk literatura to medium wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 09:18
- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Audio
  • O twórczości Olgi Tokarczuk i Petera Handke, laureatów literackiej Nagrody Nobla (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: STRINGER/PAP/EPA

pap olga tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

W czwartek (10.10) Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 otrzymała Olga Tokarczuk. Polska pisarka została uhonorowana, jak podano w uzasadnieniu, "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

- Mam wrażenie, że Olga Tokarczuk zawsze zaczyna, chcąc napisać klasyczną powieść, ale potem ciągnie ją w rozmaite strony. Polega to na tym, że do głosu dojść może, jako pewnego rodzaju medium narracyjne, niemal wszystko. Wyobraźni dostępny jest np. taki oto pomysł, że narracja będzie prowadzona wyłącznie z perspektywy ucha. Przemieszcza się ono po świecie, jest niesłychanie wrażliwe, słyszy rozmaite odgłosy, cała akustyka, fonia świata do niego dociera. Potem jednak temu medium narracyjnemu zmienia się koncept i zaczyna ono wędrować po świecie jako wyłącznie zmysł powonienia albo wzroku. Ten pomysł z nieustabilizowanym ośrodkiem narracyjnym będzie się u Olgi Tokarczuk ciągle powtarzał i odmieniał aż do "Ksiąg Jakubowych" - podkreślał prof. Przemysław Czapliński.

Tokarczuk_1200.jpg
Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą

Nobel 2019 dla Petera Handke

Z naszymi gośćmi, wśród których był również krytyk Wojciech Szot, rozmawialiśmy m.in. o literackich początkach Olgi Tokarczuk (tomik poezji z 1989 r.) i jej najważniejszych książkach. Z kolei Justynę Czechowską - tłumaczkę i znawczynie Szwecji - pytaliśmy, co w pisarstwie polskiej autorki mogło ująć Królewską Akademię. Drugim bohaterem audycji był Peter Handke - pisarz, dramaturg i eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 2019. O jego twórczości teatralnej opowiadał reżyser Zbigniew Brzoza.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Goście: prof. Przemysław Czapliński (UAM), Wojciech Szot (krytyk literacki), Justyna Czechowska (tłumaczka, znawczyni Szwecji)

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Czytaj także

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:12
- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:47
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Pogratulowali jej m.in. prezydent, premier i minister kultury. "To wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń