Anna Piwkowska: paradoksalnie ostatnio czytam książki, które są mi potrzebne do pisania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:22
- Piszę teraz taki szkic o Beacie Obertyńskiej, polskiej poetce, która przeszła przez łagry rosyjskie. Siłą rzeczy zorientowałam się, że czytam wspomnienia jej samej oraz jej matki Maryli Wolskiej, wiersze, dosłownie wszystko, co jest z tym związane - mówiła poetka, eseistka i autorka książek biograficznych.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./PIW

Posłuchaj
09:57 Dwójka Literackie witaminy 27.07.2020.mp3 Anna Piwkowska opowiada o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Anna Piwkowska wyznała w audycji, że powoli zbliża się już do końca swej pracy, dlatego zaczęła również czytać książki, które - jak sama to ujęła - "zaczęły do niej trochę same przychodzić".

- Jacek Dehnel zapytał mnie niedawno, czy czytałam książkę "Szuflada" Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk. Ze wstydem odpowiedziałam, że nie i natychmiast sobie tę książkę sprowadziłam. Po prostu w niej utonęłam, bo jest to opowieść oparta właściwie na listach rodzinnych znalezionych przez autorkę w szufladzie. Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk jest prawnuczką Maryli Wolskiej i tu otworzyła się przede mną nieprawdopodobna zupełnie historia. Pisząc o Beacie Obertyńskiej i tej artystycznej rodzinie postrzegałam Marylę Wolską w sposób trochę zmitologizowany. A tutaj odsłoniła mi ona swoje ciemne oblicze. Przez tę lekturę jej postać i cała rodzina stała się dla mnie ciekawsza - tłumaczyła pisarka.

Inną książką, na którą Anna Piwkowska została poniekąd naprowadzona były "Sprawy ludzkie" Jana Szczepańskiego. - Odbyłam dzięki tej lekturze trochę taką podróż w głąb. O cierpieniu, o losie ludzkim, o śmierci, w ogóle o umieraniu jako bardzo ważnym przeżyciu egzystencjalnym - podkreślała. 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Anna Piwkowska (poetka, eseistka, autorka książek biograficznych)

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Bezrożec" i "Pojęcia podstawowe". Dwie premiery z Czech

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 13:59
W audycji recenzowaliśmy dwie książki czeskich autorów: "Bezrożca" Petra Stančíka i "Pojęcia podstawowe" Petra Krála.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Milewski: podróże są inspiracją i podstawą do twórczości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 18:00
- Myślę o literaturze, która szerzej traktuje podróż niż taka typowa literatura podróżnicza - mówił w "Literackich witaminach" Piotr Milewski, pisarz i podróżnik. - To jest twórczość, która na podstawie podróży próbuje zmagać się z tematami egzystencjalnymi i filozoficznymi.
rozwiń zwiń