"Kafka idzie do kina". Filmowe wątki w biografii pisarza

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 07:50
Czego możemy się dowiedzieć z książki Hansa Zischlera o Kafce i o jego czasach, które przypadły na okres kina niemego? Jak to wpływa na postrzeganie pisarstwa autora "Zamku"? O tym w audycji mówili Małgorzata Łukasiewicz - tłumaczka książki Zischlera oraz Łukasz Musiał - autor posłowia, tłumacz m.in. "Próz utajonych" Franza Kafki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Baris Balkan

Posłuchaj
24:49 Dwójka rozmowy po zmroku 19.01.2021.mp3 Co Franz Kafka widział w kinie? (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

franz kafka 1200 wiki.jpg
"Człowiek z piękną raną". Zagadka Franza Kafki 

"Filmowe obrazy, kunsztownie zamaskowane, nasyciły wiele scen w prozie Kafki. Jakim sposobem udawała mu się ta przemiana, pozostanie jego tajemnicą" - pisze Hans Zischler w książce "Kafka idzie do kina".

Autor jest niemieckim reżyserem teatralnym i telewizyjnym, pisarzem, tłumaczem, wydawcą oraz aktorem, który grał w filmach m.in. Wima Wendersa, Liliany Cavani, Agnieszki Holland i Stevena Spielberga. A jego książka o Kafce kinomanie, chociaż tajemnicy tej kafkowskiej przemiany do końca nie rozwiązuje, jednak wiele nam o świecie pisarza opowiada.

Czytaj także:

Zischler przywołuje oglądane przez Kafkę filmy oraz sceny, które przykuły jego uwagę. Pisze o aktorach, którzy autorowi "Procesu" zapadli w pamięć. Gromadzi zdjęcia, programy kinowe, plakaty, artykuły i recenzje.

O tej książce Zischlera pisał tuż po ukazaniu się jej pierwszego wydania w Niemczech w 1996 roku znakomity niemiecki prozaik W.G. Sebald. Bardzo spodobało mu się to, że ktoś zajął się w owym czasie tak słabo rozpoznanym tematem, jakim są związki Kafki z kinem. Zdaniem Sebalda istotne jest także to, że autor książki "Kafka idzie do kina" "poprzestaje na powściągliwym komentarzu i nigdy nie traci z oczu obiektu zainteresowania".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Małgorzata Łukasiewicz (tłumaczka) i Łukasz Musiał (autor posłowia, tłumacz)

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 21.30

 

Czytaj także

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 06:00
W jednym z listów Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze, z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Musiał: estetyka Kafki ma wiele z filmu niemego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 11:03
- Kino było dla Kafki niezwykle istotne. Chętnie korzystał z tej rozrywki choć oczywiście nie traktował jej na równi z literaturą, to była raczej rozrywka niskich lotów - mówił w Dwójce Łukasz Musiał, autor posłowia do książki Hansa Zichlera "Kafka idzie do kina".
rozwiń zwiń