Jan Ołdakowski: u Papcia za pomysłem na komiks stał też projekt edukacyjny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:30
- Tak jak bohaterowie jego komiksów, dwaj harcerze, których czasami nie za bardzo lubiliśmy za ich metody, uczłowieczali Tytusa, tak Papcio Chmiel uczłowieczał nas. Mówił, co jest ważne w życiu, co należy robić - wspominał legendarnego rysownika Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Papcio Chmiel
Papcio ChmielFoto: Radek Pietruszka/PAP

Posłuchaj
27:34 Dwójka Rozmowy po zmroku 3.02.2021.mp3 Rysunek ze świata Papcia Chmiela (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

papcio chmiel pap 1200.jpg
Nie żyje Papcio Chmiel. "On zawsze miał czas dla ludzi"

Bohaterem "Rozmów po zmroku" był Henryk Jerzy Chmielewski - legenda polskiego komiksu. Grafik, rysownik i publicysta - znany wszystkim jako Papcio Chmiel - zmarł 21 stycznia br. w wieku 97 lat.

Sławę zyskał jako rysownik komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Gdy miał 20 lat, został żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Jupiter". Walczył w Powstaniu Warszawskim, a w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. 

- Papcio Chmiel miał poczucie, że cudem nie zginął. Był przeznaczony do szturmu Okęcia, w którym zginęło wielu jego przyjaciół i kolegów. Przed tym szturmem został ranny i nie wziął udziału w akcji. Miał więc wrażenie, że żyje dzięki przypadkowi. Podkreślał, że nie miał jakiś wielkich powstańczych historii, ale mówił, że to go natchnęło na resztę życia. Rozumiał, że życie jest krótkie, może skończyć się przypadkiem, dlatego uważał, że jego zadaniem jest bawić i uczyć młodych ludzi swoimi historyjkami - opowiadał Jan Ołdakowski.

Ponad pół wieku z Tytusem

W 1947 roku Henryk Jerzy Chmielewski rozpoczął pracę jako plastyk w redakcji "Świata Przygód", późniejszego "Świata Młodych". To właśnie tam stworzył swój pierwszy komiks "Sierżant King z królewskiej konnicy". Jednak dopiero dziesięć lat później powstał jego najsłynniejszy cykl: "Tytus, Romek i A'Tomek" opowiadający o dwójce warszawskich harcerzy przyjaźniących się z uczłowieczonym szympansem.

Czytaj także:

Papcia Chmiela w audycji wspominali również: Wojciech Łowicki – znawca, marszand i popularyzator komiksu, kurator sztuk, główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi; Rafał Skarżycki - scenarzysta komiksowy i pisarz; Mateusz Subieta - reżyser filmowy; Mieczysław Prószyński - wydawca i przyjaciel artysty oraz dr Kornelia Sobczak z Instytutu Kultury Polskiej UW.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 3.02.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Łukasz Jasina: sztuka Chmielewskiego dociera do młodszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 21:12
- Sztuka, którą stworzył Chmielewski trwa i dociera do młodszego pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca, Łukasz Jasina na temat zmarłego niedawno Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego lepiej jako Papcio Chmiela. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria?" byli także malarz, Andrzej Biernacki oraz Zbigniew Mańkowski z gdańskiego ASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapustogrocholotem przez świat. Obrazy kulinariów w komiksach Papcia Chmiela

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:44
- Tak jak Bond kojarzony jest z wódką martini, tak Tytus - z bananami i lodami pistacjowymi - mówił o jednym z tytułowych bohaterów legendarnego komiksu Tytus, Romek i A'Tomek Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu o winie "Ferment".
rozwiń zwiń