Muzeum Narodowe w Warszawie. XIX wiek w nowej aranżacji

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 07:00
Boznańska, Matejko, Gierymscy, Fałat, Chełmoński, Mehoffer, Malczewski, Wyspiański… Obrazy, które wszyscy znają, różnorodność technik, nurtów, gatunków i postaw artystycznych - w nowej oprawie barwnej i infograficznej.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Shutterstock/Beata Tabak

Tak w skrócie można by opisać odnowioną Galerię Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas ponownego otwarcia w grudniu 2021 roku nazwał ją sercem muzeum.

W galerii tej oglądać można najsłynniejsze dzieła polskich mistrzów malarstwa, które na stałe wpisały się w malarski kanon rodzimej kultury. Jedną z najważniejszych zmian związanych z nową aranżacją galerii jest powrót długo oczekiwanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego - to blisko 60 pasteli i prac graficznych, pokazywanych w systemie rotacyjnym. Zwiedzających witają "Chochoły" oraz "Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki". Pokazane zostaną też portrety żony i dzieci artysty ("Macierzyństwo", "Śpiący Staś"), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji i słynny "Autoportret wśród pędów winobluszczu".

Zmieniła się również sala Jana Matejki, ponieważ Muzeum Narodowe zwróciło Zamkowi Królewskiemu w Warszawie długoletni depozyt - słynne "Kazanie Skargi". Wymusiło to szereg przesunięć obrazów, co pozwoliło budować nowe narracje i ciekawe zestawienia.

Galeria Sztuki XIX Wieku to sumie około 300 obiektów - głównie obrazów, ale też grafik czy rzeźb. Na spacer po niej zaprosiliśmy "Rozmowach po zmroku", a po muzeum oprowadziła słuchaczy Agnieszka Rosales Rodriguez, kuratorka galerii.

Posłuchaj
29:39 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2022_01_04-21-29-31.mp3 Agnieszka Rosales Rodriguez oprowadza po Galerii Sztuki XIX wieku Muzeum Narodowego w Warszawie

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 4.01.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Cranach. Natura i sacrum". Muzeum Narodowe w Warszawie z nową wystawą

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 20:00
- Te dwa obrazy powstały około 1510 roku i powszechnie uważa się, że to okres największego mistrzostwa Cranacha. To wtedy tworzył obrazy szczególnie piękne, z jednej strony ze względu na kolory i ikonografie, zaś z drugiej, kiedy przyjrzymy się im z bliska, zobaczymy jak są niezwykle precyzyjne, wymuskane, namalowane z wielkim namysłem - mówił o obrazach "Madonna pod jodłami" oraz "Adam i Ewa" Piotr Borusowski, kurator wystawy "Cranach. Natura i sacrum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

G. F. Kersting i "Hafciarka". Udomowiony romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 17:00
Georg Friedrich Kersting (1785-1847) był zaprzyjaźniony z Casparem Davidem Friedrichem, którego uważa się za najwybitniejszego niemieckiego romantyka. Kerstinga natomiast określa się jako jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu biedermeier.
rozwiń zwiń