Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 11:00
- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
Natalia Polowynka wykonuje muzykę z wielu różnych światów, a w swoich projektach eksperymentuje również z teatrem
Natalia Polowynka wykonuje muzykę z wielu różnych światów, a w swoich projektach eksperymentuje również z teatremFoto: Archiwum Lwowskiego Akademickiego Teatrаlnego Ośrodka Badań i Edukacji Artystycznej „Słowo i Głos”
  • Natalia Polowynka to ukraińska artystka poruszająca się na pograniczu śpiewu i teatru
  • W Dwójce śpiewaczka mówiła m.in. o wojnie na Ukrainie, pomocy uchodźcom we Lwowie i terapeutycznej roli śpiewu
  • W marcu Natalia Polowynka wystąpi na dwóch koncertach w Polsce - 26 marca w Warszawie i 28 marca we Wrocławiu

Natalia Polowynka - ukraińska śpiewaczka, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pedagog, założycielka i szefowa Lwowskiego Centrum Teatralnego "Słowo i Głos" - pochodzi z centralnej Ukrainy. Śpiewem fascynuje się już od wczesnego dzieciństwa.

- Cała moja rodzina, 60 osób - każdy śpiewał. Moja mama zawsze mówiła: "Boże, jaki to chór!". Miłość do śpiewu trwała od dzieciństwa, to taka miłość, jak do mamy - mówiła.

Natalia Polowynka i duchowe pieśni

Artystka jest wykonawczynią tradycyjnej muzyki sakralnej i świeckiej, romansu, muzyki klasycznej i współczesnej ukraińskiej muzyki akademickiej. Tworzy projekty z pogranicza teatru i muzyki. W ostatnim z nich we wrocławskiej katedrze grekokatolickiej śpiewała irmosy - pieśni wywodzące się z tradycji bizantyjskiej i wciąż żywe w niektórych regionach prawosławnych.

- Irmosy to pieśni duchowe, w XVII wieku narodził się nowy, odmienny rodzaj irmosu, który miał wspólne korzenie z kulturą bizantyjską, ale jednak melodie były inne. Nazywamy to dawnymi śpiewami ukraińskimi, zaczęłam je śpiewać. Gdy miałam w swoim życiu trudne chwile, pieśni przyszły mi z pomocą - mówiła Natalia Polowynka.

Lwów - wszystkie teatry przyjmują uchodźców

Śpiewaczka przebywa obecnie w Polsce, gdzie przywiozła swoją córkę i 11-miesięczną wnuczkę. - A sama wracam, bo tam trzeba pomagać - zapewniła.

Jak relacjonowała, w tej chwili we Lwowie jest bardzo dużo ludzi ze wschodu, a wszystkie teatry przyjmują ich do siebie.

- My zaczęliśmy robić dla nich koncerty, planuję też prowadzić warsztaty wspólnego śpiewania. Trzeba teraz podtrzymać ludzi na duchu, żeby życie przegoniło tę śmierć, którą niesie Putin i jego wojsko - zaznaczała artystka. - Irmosy i pieśni ludowe - one trzymają nie tylko moje życie, ale mam wiarę, że trzymają tę ziemię, pokój, ludzi, którzy są wokół. One naprawdę trzymają cały świat - przekonywała.

Czytaj także:

Istota człowieczeństwa

Natalia Polowynka mówiła w Dwójce o tym, że współczesny człowiek martwi się o komfort życia, pieniądze, wygodę, zapominając jednocześnie, kim naprawdę jest.

- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - podkreśliła.

Posłuchaj
30:05 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2022_03_22-21-32-36.mp3 Natalia Polowynka o pieśniach, swoim ukraińskim pochodzeniu i trwającej wojnie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Natalia Polowynka studiowała muzykę w Państwowym Konserwatorium Muzycznym we Lwowie w klasie prof. Marii Tarnawieckiej i odbyła staż w Workcenter of Jerzy Grotowski w Pontederze we Włoszech. Od 1988 roku pracowała w Teatrze im. Łesia Kurbasa we Lwowie.

Zobacz wideo:

[YouTube/Natalia Polowynka]

Już wkrótce artystkę będzie można usłyszeć na żywo w Polsce. 26 marca Natalia Polowynka będzie jednym z gości koncertu "Ukraina jest światem" w Instytucie Teatralnym w Warszawie, a 28 marca wystąpi na specjalnym koncercie organizowanym przez Instytut Jerzego Grotowskiego we wrocławskiej synagodze.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Gość: Natalia Polowynka (śpiewaczka, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pedagog)

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

"Poznanie muzyki i kultury naszego sąsiada". Małgorzata Małaszko o koncercie symfonicznym dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 14:50
- Ten koncert daje szansę na to, żeby jak najwięcej osób poznało kulturę ukraińską - mówi w "Muzycznej Jedynce" Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor - redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia. Charytatywny koncert "Solidarni z Ukrainą. Jedynym głosem" rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 20 marca, o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 20:55
Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję, dołączyło Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury koncertem "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. 
rozwiń zwiń