"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 20:55
Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję, dołączyło Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury koncertem "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. 

ZOBACZ WIDEO


[YouTube: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Jak wesprzeć Ukrainę?

Akcję można wspomóc, wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta CARITAS 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526


Solidarni z Ukrainą.JPG
Koncert charytatywny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem"

Olga Pasiecznik i Agata Zubel w ukraińskim repertuarze

Podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – na zaproszenie Polskiego Radia i NCK – wystąpili znakomici artyści: Olga Pasiecznik – kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, która od wielu lat mieszka w Polsce, Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Koncert rozpoczął się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy. Program wieczoru otworzyła Melodia Myroslava Skoryka. Ponadto Olga Pasiecznik zaśpiewała Skargę ciernia do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, a Agata Zubel wykonała Hymn samotności do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymki. Po przerwie zaprezentowana została Symfonia nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

Powinniśmy teraz śmiało wspierać Ukrainę – każdy, jak tylko może: słowem, modlitwą, konkretnym czynem. Nie bądźmy obojętni – mówiła w radiowej Dwójce Olga Pasiecznik. Chociaż artystka od 30 lat mieszka w Polsce, podkreśla, że wciąż czuje się silnie związana z Ukrainą, z której pochodzi. Krzywda, która dzieje się od ośmiu lat w moim pierwszym kraju, nie daje mi spokojnego dnia. Nauczyliśmy się z tym żyć, chociaż na początku był strach, gorycz i poczucie, że nie możemy nic zrobić. Teraz, jak chyba nigdy, czujemy obok ramię kogoś, kto stoi z nami. Jest w nas wiele obaw i smutku, ale jest też nieprawdopodobna chęć w tej krytycznej sytuacji wstawać i walczyć w obronie swojego kraju – dodała śpiewaczka.

Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front >>>

 

WYKONAWCY:

Olga Pasiecznik – sopran

Agata Zubel – sopran

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Michał Klauza – dyrygent 

PROGRAM:

Myroslaw Skoryk - Melodia (1982)

Jurij Łaniuk - Skarga ciernia (1991)

tekst: Bohdan Ihor Antonycz (solo Olga Pasiecznik)

Ołeksandr Szymko - Hymn samotności (2007)                                                   

na sopran i orkiestrę kameralną do słów Haliny Poświatowskiej (solo Agata Zubel)

Lewko Rewucki - Symfonia nr 2 op. 16 (1927 - pierwsza redakcja)


Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury i Program 2 Polskiego Radia

Patronat honorowy: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Partnerzy: TVP Kultura i Caritas Polska


Czytaj także

Polskie Radio udostępniło częstotliwość DAB+ Ukraińskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 11:55
W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Misja publiczna realizowana przez Polskie Radio". Krzysztof Czabański o wsparciu Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 22:41
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Od kilku dni jest on także dostępny w kanałach internetowych publicznego nadawcy. Radiowa Jedynka niemal natychmiast po ataku na Ukrainę rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Także Polskie Radio dla Zagranicy nadaje swoje audycje w sześciu językach, w tym - po ukraińsku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sygnał Polskiego Radia wciąż dociera do Charkowa. "To dla nas dodatkowy bodziec do działania"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 17:16
Redakcja Polskiego Radia dla Zagranicy otrzymała mail od jednego ze słuchaczy z ukraińskiego Charkowa. Mężczyzna przekazał w nim, że do ostrzeliwanego przez Rosjan miasta docierają wiadomości nadawane przez Polskie Radio. - Jesteśmy w szoku, bo wydaje nam się, że Charków jest już zrównany z ziemią, a tutaj odzywa się głos człowieka, który słucha Polskiego Radia - mówi nam redaktor Halina Ostas z Polskiego Radia dla Zagranicy.
rozwiń zwiń