Lechosław Herz: podróżuję po to, żeby wspominać

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 10:15
- Przez wiele lat nie mogłem zrozumieć nizin, aż zrozumiałem, że Mazowsze jako synonim nizinności należy inaczej czytać niż góry. Ono napisane jest innym językiem. Proszę posłuchać Chopina - mówił w "Rozmowach po zmroku" Lechosław Herz, aktor, pisarz, krajoznawca i regionalista, popularyzator urody okolic Warszawy.
Lechosław Herz jest autorem kilkuset artykułów i esejów, przewodników turystycznych oraz książek poświęconych przyrodzie i szeroko pojętemu krajoznawstwu
Lechosław Herz jest autorem kilkuset artykułów i esejów, przewodników turystycznych oraz książek poświęconych przyrodzie i szeroko pojętemu krajoznawstwuFoto: TTphoto/Shutterstock

Człowiek renesansu

"Każdy z nas, ma swoją skalę, niekoniecznie odyseuszową. Ma swoją drogę, która go przyzywa i wabi. Nie wszyscy umieją usłyszeć jej głos. Usłyszawszy, już nigdy nie będą mogli opędzić się od obrazów tych wszystkich dróg, jakie czekają za najbliższym zakrętem" – pisze Lechosław Herz w książce pt. "Igrzec".

Kim jest tytułowy, tajemniczy igrzec? - Aktorzy kiedyś byli nazywani igrcami - tłumaczył nasz gość. - Igrzec to taki facet, który sobie hasa tu i tam, daje występy tu i tam. Czasami zabawi, a czasami przekaże jakąś myśl smutną. Trochę błazen - dodał.

Lechosław Herz to człowiek wielu pasji i talentów: rzeczony już igrzec, czyli aktor, pisarz, krajoznawca, regionalista, autor przewodników, między innymi po Puszczy Kampinoskiej, Puszczy Kamienieckiej i Białej, po Tatrach i Podtatrzu, po okolicach Warszawy, a także książek "Podróże po Mazowszu", "Klangor i fanfary. Opowieści z Mazowsza", "Wardęga. Opowieści z pobocza drogi" czy "Pod ożywczym drzew cieniem", wieloletni członek Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego i Regionalnej Rady Ochrony Środowiska, inicjator powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Wojenny Nowy Sącz

Miejscem szczególnym dla Lechosława Herza jest Nowy Sącz. Mieszkał tam w czasie wojny, w latach 1942-45, wygnany z rodziną z Katowic. - Ojca mi ten czas zabrał - wspominał. - Przyjeżdżam do Nowego Sącza, ale nie ma grobu mojego ojca, więc jak idę na cmentarz, kupuję kwiaty i szukam najbardziej zaniedbanego grobu, na którym symbolicznie kładę te kwiaty, i modlitwa - jest niezbędna.

Zaczęło się od radia

Nasz rozmówca od dzieciństwa fascynował się radiem, a pierwsze słowa przed mikrofonem wypowiedział w Katowicach. - To były dzieciaki z szóstej klasy szkoły podstawowej, co tydzień braliśmy udział w programie. Mieliśmy swoje słuchowiska - opowiadał. - Słynąłem jako znakomity odtwórca psów. Z tej czeladki radiowej wyszło kilkoro aktorów. 

Z Lechosławem Herzem rozmawialiśmy między innymi o jego pracy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie za dyrekcji Gustawa Holoubka, o tym, czego nauczyły go góry, oraz o ludziach, którzy wpoili mu miłość do krajobrazu i wędrowania.


Posłuchaj
29:10 Rozmowy po zmroku Dwójka 30 marzec 2022 21_30_20.mp3 Lechosław Herz o potrzebie bycia w krajobrazie i pięknie świata (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Lechosław Herz (aktor, pisarz, krajoznawca i regionalista, popularyzator urody nizinnego Mazowsza)

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 21.30

uk

Czytaj także

Apoloniusz Rajwa: górale sprzeciwiali się, by kobieta była przewodnikiem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:44
- Jak Witold Paryski organizował przewodnictwo, doszedł do wniosku, skoro jego żona Zosia jest tak dobra we wspinaniu, że trzeba zrobić wyłom i niech kobieta też zostanie przewodnikiem - opowiadał w Dwójce Apoloniusz Rajwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: Pragę można czytać na różne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 18:07
- Ta książka to zapis osobistej Pragi, ale na tyle uniwersalny, że sporo osób znajdzie tu coś dla siebie - opowiadał Mariusz Szczygieł o swojej nowej książce, nietypowym praskim przewodniku.
rozwiń zwiń