REKLAMA

Chagall - człowiek "luftmensz". Wokół kolekcji w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 07:50
"To są dzieła z późnego okresu twórczości Chagalla, przez to konsumują wszystko, co w Chagallu dla nas najbardziej oczywiste" - o wyjątkowej kolekcji 14 dzieł Marca Chagalla zakupionej przez Muzeum Narodowe w Warszawie mówił w audycji "Rozmowy po zmroku" prof. Łukasz Gaweł, dyrektor instytucji.
Wystawa dzieł Marca Chagalla w Muzeum Narodowym
Wystawa dzieł Marca Chagalla w Muzeum NarodowymFoto: Jakub Kukla/PR2

14 prac Marca Chagalla w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jesienią zeszłego roku warszawskie Muzeum Narodowe na aukcji w Szwajcarii nabyło 14 prac Marca Chagalla. Tym samym warszawska instytucja może się pochwalić największym zbiorem dzieł witebskiego geniusza w Polsce. Zakupione obrazy powstały po II wojnie światowej – to prace dojrzałego już artysty. Niemniej Mark Chagall należy do tych artystów, którzy pewne motywy podejmowali przez całe życie: pary zakochanych, zwierzęta, bukiety kwiatów.

- Jestem przekonany, że jak przyjdą do nas zwiedzający i zobaczą tego Chagalla, to będą wracać i stać przed tymi dziełami wiele, wiele minut, i się nimi sycić - zapewniał prof. Gaweł.

Motywy judeochrześcijańskie

Z czasem repertuar ulubionych tematów artysta poszerzył o motywy związane z chrześcijaństwem, opracowując je w typowy dla siebie, niezwykły i nieskrępowany sposób, czego przykładem może być siedmiopalca Maryja czy Jezus rozpięty na Wieży Eiffla.

Prace o tematyce biblijnej ujawniają fascynację Chagalla chrześcijaństwem. Malarz, który był rosyjskim Żydem, w swojej autobiografii pisał, że już jako bardzo młody człowiek pytał rabinów, co sądzą o Chrystusie i o Matce Bożej.

- To jest malarstwo przepojone wyobraźnią, emocjonalnością, tym, z czego wyrósł Chagall - opowiadała Małgorzata Czyńska, historyczka sztuki i autorka książek biograficznych. - To są prace przesiąknięte i religią żydowską, i sztetlem, i żydowskimi bajkami, co w języku jidysz oznacza człowieka powietrznego, bujającego w obłokach, trochę wariata, a trochę nie. 

Malarstwo nieuchwytne

Dotychczas kilka prac współczesnego malarza Marca Chagalla można było podziwiać tylko w trzech polskich muzeach. Od 30 kwietnia na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowany jest zbiór kilkunastu dzieł - między innymi "»Moje życie« między Witebskiem a Paryżem", "Król Dawid z lirą", "Żółty koziołek na wsi" czy "Zatoka Aniołów".

Czytaj też:

Wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać do 24 lipca. Zakup prac sfinansowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Posłuchaj
27:35 Rozmowy po zmroku Dwójka11 maj 2022 21_30_59.mp3 Wokół kolekcji Chagalla w Muzeum Narodowym w Warszawie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Małgorzata Czyńska (historyczka sztuki i autorka książek biograficznych), dr Anna Manicka (kuratorka wystawy "Chagall"), prof. Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Wystawa "Chagall" w jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 13:08
Z tej okazji otwarto wystawę prezentującą 16 prac Marca Chagalla, oraz ekspozycję "Stan rzeczy", na którą trafiło ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych w muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:00
- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń