Redakcja Polska

Wystawa "Chagall" w jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie

30.04.2022 13:08
Z tej okazji otwarto wystawę prezentującą 16 prac Marca Chagalla, oraz ekspozycję "Stan rzeczy", na którą trafiło ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych w muzeum.
Audio
Czternaście prac Marca Chagalla do zobaczenia w Muzeum Narodowym w Warszawie od 30 kwietnia do 24 lipca 2022
Czternaście prac Marca Chagalla do zobaczenia w Muzeum Narodowym w Warszawie od 30 kwietnia do 24 lipca 2022 mat. prasowe

- Zwiedzający mogą po raz pierwszy podziwiać 14 dzieł artysty zakupionych jesienią na aukcji w Szwajcarii o różnorodnej tematyce - mówi kuratorka ekspozycji "Chagall" Anna Manicka. Widzowie odnajdą w nich charakterystyczne motywy sztuki Chagalla: sceny biblijne, bukiety kwiatów, przenikanie ze świata marzeń artysty do rzeczywistości oraz Witebsk versus Paryż.

Zakup dzieł Chagalla był bezprecedensowy w historii polskiego muzealnictwa – podkreśla Anna Manicka. Było to wydarzenie na rynku sztuki również w Szwajcarii. - Dawno już nie było tej klasy prac na rynku, a my wzięliśmy w tym udział" - mówi kuratorka wystawy. Na wystawie „Chagall” znalazły się też dwie grafiki ze zbiorów Muzeum.

Druga jubileuszowa ekspozycja – „Stan rzeczy” – to, jak tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł - ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych przez instytucję w ciągu 160 lat istnienia. Pracownicy muzeum potrafią je opisać, znają ich pochodzenie, skomplikowane nazwy i przeznaczenie. Dyrektor MN wyjaśnił, że wystawa miała być swego rodzaju hołdem dla wszystkich muzealników.


IAR/PAP/ep

Wernisaż wystawy dzieł Józefa Czapskiego w warszawskiej Kordegardzie

29.04.2022 12:48
Znakomite obrazy i rysunki można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, na nowej wystawie "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”.

Polski ambasador spotyka się z Polakami na Syberii

29.04.2022 20:32
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski przebywa na Syberii w obwodzie irkuckim. Dyplomata spotyka się z przedstawicielami Polonii i duchowieństwa, a także odwiedza miejsca związane martyrologią naszego narodu.

"Budujemy mosty i ożywiamy historię". Ważne i cenne inicjatywy Ambasador RP w Szwajcarii

30.04.2022 07:57
Historyczny rejs statkiem z Zurychu do Rapperswilu dla całej Polonii i uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, to tylko niektóre inicjatywy Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu, z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.