Dwa Teatry 2022. Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:00
Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2022" przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.
Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz odebrali Wielką Nagrodę Festiwalu Dwa Teatry za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej
Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz odebrali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji PolskiejFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"
  • W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych
  • Pierwszego dnia festiwalu, 10 czerwca, Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej odebrali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz

Magdalena Zawadzka – aktorka teatralna i filmowa, której ogromny talent, uroda, osobowość i temperament pozwalają kreować bohaterki odważne, intrygujące i zawsze wyraziste.

Jako nastolatka występowała w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Zaraz po uzyskaniu dyplomu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (1966) zaangażowała się do Teatru Dramatycznego w Warszawie, w którym występowała do 1982 roku. Przez następne 10 lat była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, a od 1992 należy do zespołu Teatru Ateneum.

W swoim dorobku ma wiele ról w Teatrze Telewizji. Najważniejszą i najtrudniejszą była dla Magdaleny Zawadzkiej rola Lady Makbet w "Makbecie" (reżyseria Andrzej Wajda, 1969). 

Magdalena Zawadzka wystąpiła także w licznych słuchowiskach Polskiego Radia.


Posłuchaj
24:19 Dwójka Rozmowy po zmroku 11.06.2022 dwa teatry relacja.mp3 Relacja z uroczystości wręczenia Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Magdalenie Zawadzkiej i Andrzejowi Mastalerzowi (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Andrzej Mastalerz to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Jest także reżyserem, szczególnie cenionym w teatrze wyobraźni, jak nazywany jest Teatr Polskiego Radia.

Ukończył Studium Aktorskie Teatru Lalek przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. W latach 1990-2001 występował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, w latach 1998-2008 w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 2012-2015 w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W latach 2016-2018 aktor Teatru Polskiego w Warszawie. 

Zobacz rozmowę z Andrzejem Mastalerzem:

[YouTube/Program 2 Polskiego Radia]

Andrzej Mastalerz wystąpił w wielu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w: "Ciemno" Marka Rębacza (1996) w reż. Janusza Majewskiego jako Bolek, "Piękno" Piotra Bednarskiego (1997) w reż. Izabelli Cywińskiej jako Jurodiwyj czy "Bigda idzie!" Juliusza Kadena-Bandrowskiego (1999) w reż. Andrzeja Wajdy jako Tylko. W 2020 roku wystąpił w "Badylach" według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Wyreżyserował spektakl "Komedianci, czyli Konrad nie żyje" Bronisława Wildsteina, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się podczas festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.

Czytaj także:

W 2019 roku aktor otrzymał Wielkiego Splendora – nagrodę Teatru Polskiego Radia za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. W 2019 roku otrzymał także Grand Prix za rolę w słuchowisku radiowym "Wielka Improwizacja" na 19. Festiwalu Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" w Sopocie. W ub.r. w Zamościu otrzymał Nagrodę za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym "Inny świat" – za rolę Dimki.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu "Dwa Teatry", przeczytasz TUTAJ >>>

Zobacz podsumowanie 1. dnia wydarzenia:

[YouTube/Polskie Radio]

W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca, na Rynku Wielkim w Zamościu. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 21.35

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry" na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:30
Konkursy słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz prezentacje twórczości ukraińskich artystów. W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Sporo można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:03
- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń