Natalia Koryncka-Gruz: pasją Simony Kossak była walka o przyrodę

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 12:00
- Jej główną cechą była pasja, pasja ku dobremu. Taka pozytywna pasja, z którą podróżowała przez życie. Tą pasją była po prostu walka o przyrodę, o to, żeby człowiek zrozumiał, że nie ma przepaści pomiędzy człowiekiem a przyrodą, żeby nauczył się szanować przyrodę i zwierzęta - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego o Simonie Kossak pt. "Simona".
Simona Kossak słynęła m.in. z działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej
Simona Kossak słynęła m.in. z działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy BiałowieskiejFoto: Shutterstock/Ondrej Prosicky

Z Krakowa do Puszczy Białowieskiej

Buntowniczka z Puszczy Białowieskiej, kontrowersyjna cyrkówka, czarownica, ale też pani profesor, biolożka, zoopsycholożka, prekursorka ochrony środowiska i uznana edukatorka - Simona Kossak. Jak mówiła o sobie: córka, wnuczka i prawnuczka "tych" Kossaków, pochodziła z krakowskiej elity, a mimo to zdecydowała się zamieszkać w spartańskich warunkach w samym sercu Puszczy Białowieskiej.

Poświęciła całe swoje życie przyrodzie - badaniom, obserwacji, ochronie, popularyzacji. Bezgranicznie zakochana w zwierzętach, apelowała o empatię i szacunek dla współlokatorów naszej planety. - Pisała książki, kręciła filmy i uczyła studentów. To była główna misja jej życia: pokazać, że przyroda też ma prawo żyć obok nas jako dzika i wolna, a nie tylko eksploatowana, żebyśmy zrozumieli, że musimy dać tej przyrodzie szansę - podkreśliła Natalia Koryncka-Gruz.

Biografia, którą warto przypominać

Zanim Simona Kossak stała się bohaterką jej filmu, najpierw reżyserka usłyszała jej głos. - Ona nagrała 1800 audycji dla Polskiego Radia Białystok, w których opowiada o przyrodzie i zwierzętach. Zostały one częściowo wydane przy okazji jakichś wydawnictw książkowych z jej gawędami. Czytałam "Sagę Puszczy Białowieskiej", czytałam różne jej książki, a potem przeczytałam biograficzną książkę Anny Kamińskiej "Simona". I to już ostatecznie mnie upewniło, że jest to taka postać, która absolutnie powinna znowu przemówić do widza - tłumaczyła Natalia Koryncka-Gruz.

Posłuchaj
24:14 Rozmowy po zmroku Dwójka 9 czerwiec 2022 21_30_09.mp3 Natalia Koryncka-Gruz o Simonie Kossak (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

W jej filmie ukazany jest wielowymiarowy portret barwnej postaci, jaką była Simona Kossak. Składają się na niego charyzma i pasja głównej bohaterki, szczególna miłość do przyrody, ale także zawiłe i trudne relacje rodzinne, szczególnie między kobietami. Opowieść zaczyna się od historii Idy Matysek, ciotecznej wnuczki Simony, która przyjeżdża w samo serce Puszczy Białowieskiej, aby odkrywać odziedziczone archiwum...

"Simona" - zobacz zwiastun filmu:

[YouTube Millennium Docs Against Gravity]

"Simona" miała swoją światową premierę na festiwalu Millenium Docs Against Gravity, na którym zdobyła Nagrodę Publiczności. Obraz był również pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a jesienią trafi do kin w całej Polsce.

Natalia Koryncka-Gruz Natalia Koryncka-Gruz

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Ewa Kitlińska

Gość: Natalia Koryncka-Gruz (reżyserka dokumentu "Simona", scenarzystka i producentka filmowa)

Data emisji: 9.06.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Simona Kossak bohaterką spektaklu. "To była ekscentryczna osoba"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 10:00
- Udało mi się rozmawiać z osobami, które znały Simonę Kossak i przeczytać wiele o niej. Była nieugięta, walczyła o przyrodę i zwierzęta. Sprzeciwiała się wszystkim kolegom, profesorom, zawsze stała przy sobie i to jest niezwykle imponujące - mówiła w Dwójce Agnieszka Przepiórska, pomysłodawczyni i odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Simona K. Wołająca na puszczy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walencikowie: w naszym domu zwierzęta są wszędzie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:49
 - To nie było tylko filmowanie i hodowla. Trzeba było jeść, prać, jak jechałam na zakupy, jechał ze mną: dzik Kuba, Sorek, nasz jamnik, czasami w rękawie jechała Figa, kuna leśna - opowiadała w Dwójce scenarzystka i realizatorka filmów przyrodniczych, Bożena Walencik. Zobacz wideo.
rozwiń zwiń