Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 08:30
- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
Iwona Rusek znana jest słuchaczom Dwójki m.in. z audycji Czytelnia
Iwona Rusek znana jest słuchaczom Dwójki m.in. z audycji "Czytelnia"Foto: Grzegorz Śledź/PR

Troszkę ponad rok temu ukazał się tom dramatów radiowych Iwony Rusek. Omawialiśmy go w radiowej Dwójce, bo Iwona Rusek, poza całą inną jej aktywnością zawodową, jest także osobą związaną, i poprzez swoją działalność dramaturgiczną, i poprzez działalność recenzencką, także z naszą anteną.

Teraz, po roku, ukazał się kolejny, drugi tom jej dramatów radiowych.

Autorkę pytaliśmy, skąd w jej twórczości Mickiewicz (dramat "Odessa-Krym-Odessa"), o Karolinę Sobańską, o Wandę Rutkiewicz i jej relacje z matką (dramat "Wanda znaczy wolność"), o pisanie spektakli dla dzieci, o to, czym jest słowo honoru, i o bliski jej temat II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

***

Drugi tom pt. "Dramaty radiowe" zawiera pięć sztuk teatralnych napisanych na potrzeby realizacji słuchowisk radiowych. We wstępie autorka pisze: "W dramacie radiowym najważniejszy jest temat i przekaz, jaki ze sobą niesie, gdyż to on charakteryzuje bohaterów. Tych trzeba usłyszeć, ja ich też widzę. Stąd wiem, jaki mają kolor oczu, jak się śmieją, a czego nie lubią. Przyglądam się im uważnie i w ten sposób powstaje w mojej wyobraźni świat, który transformuję w słowa".

Po tym, gdy w druku ukazała się pierwsza część publikacji, autorka również gościła na naszej antenie. - Pomysł na pisanie dramatu do radia wydaje mi się sprawą naturalną, ponieważ od dzieciństwa towarzyszył mi świat wyobraźni - mówiła wtedy. - Tato i babcia opowiadali mi bajki albo wyświetlali je na projektorze. Miałam więc w domu swój prywatny teatr, dzięki któremu mogłam się osłuchać. To były takie moje pierwsze słuchowiska na żywo - wyjaśniała.


Posłuchaj
29:19 2023_02_07 21_30_02_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Iwona Rusek i jej radiowe sztuki teatralne (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Iwona Rusek (literaturoznawca, recenzentka w audycji "Czytelnia")

Data emisji: 7.02.2023

Godzina emisji: 21.30

mg/uk

Czytaj także

Pisarz, dramaturg, autor ponad 150 słuchowisk radiowych. Wspomnienie o Henryku Bardijewskim

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:25
W "Kulturalnej Jedynce" wspominaliśmy zmarłego niedawno w wieku 88 lat pisarza Henryka Bardijewskiego, autora powieści, dramatów, tekstów kabaretowych. Henryk Bardijewski był też jednym z filarów Teatru Polskiego Radia jako autor wielu słuchowisk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Milewska: pisanie jest rzemiosłem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:00
- Pisanie to jest praca, cyzelowanie, robota z dłutem, które każde słowo musi dopieścić - mówiła w audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" Monika Milewska - poetka, eseistka, dramatopisarka i autorka słuchowisk. Spotkaliśmy się w związku z wydaną właśnie książką "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc".
rozwiń zwiń