Iwona Rusek: świat baśni towarzyszył mi odkąd pamiętam

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 20:30
- Pomysł na pisanie dramatu do radia wydaje mi się sprawą naturalną, ponieważ od dzieciństwa towarzyszył mi świat wyobraźni. Tato i babcia opowiadali mi bajki albo wyświetlali je na projektorze. Miałam więc w domu swój prywatny teatr, dzięki któremu mogłam się osłuchać. To były takie moje pierwsze słuchowiska na żywo - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, literaturoznawczyni oraz autorka radiowych dramatów.
Iwona Rusek znana jest słuchaczom Dwójki m.in. z audycji Czytelnia
Iwona Rusek znana jest słuchaczom Dwójki m.in. z audycji "Czytelnia"Foto: Grzegorz Śledź/PR

Właśnie ukazały się "Dramaty radiowe" Iwony Rusek, znanej słuchaczom Dwójki z audycji "Czytelnia". Sroga recenzentka książkowych nowości wydawniczych sama pisze teksty – dramaty radiowe, realizowane w Teatrze Polskiego Radia w ostatnich latach.

We wstępie autorka pisze: "W dramacie radiowym najważniejszy jest temat i przekaz, jaki ze sobą niesie, gdyż to on charakteryzuje bohaterów. Tych trzeba usłyszeć, ja ich też widzę. Stąd wiem, jaki mają kolor oczu, jak się śmieją, a czego nie lubią. Przyglądam się im uważnie i w ten sposób powstaje w mojej wyobraźni świat, który transformuję w słowa".

Od dzieciństwa w świecie wyobraźni

Iwona Rusek zdradziła, że świat słuchowisk i "miłość do opowieści, do tego niesamowitego świata, jaki daje literatura" towarzyszy jej od dzieciństwa. - Tato i babcia opowiadali mi bajki, chodziłam z tatą do kina na poranki. Czytając baśnie i oglądając je, obcowałam z prawdziwymi mistrzami słowa - wspominała rozmówczyni Małgorzaty Szymankiewicz. - Zazwyczaj, gdy jest się małą osobą, rodzice nam czytają. To są takie pierwsze słuchowiska na żywo, bo wszystko musimy sobie wyobrazić. Te opowieści, świat wyobraźni i słowa towarzyszą mi więc w sposób naturalny od najmłodszych lat.

Zdaniem autorki tematem dla sztuki może być wszystko, co jest związane z życiem, ponieważ według niej sztuka jest odzwierciedleniem życia. - Prawdy uniwersalne są związane z nami, jako ludźmi, więc muszą się odnaleźć w sztuce, są dla odbiorców pokarmem - zauważyła. - Dlatego staram się bacznie obserwować rzeczywistość, nie naśladować, nie iść w chwilowe mody, które nie mają głębi.

- Nawet taki moment w lesie, gdzie możemy się zadumać, zwrócić oko w swoją stronę, zadać sobie górnolotne pytania: "Czym jestem? Kim jestem?" - to jest ważne - kontynuowała Iwona Rusek. - Te pytania konstytuują nas, towarzyszą nam przez całe nasze życie i nie się wyczerpują.

Wojenna Warszawa w roli głównej

Pierwszą realizacją Iwony Rusek była - zrealizowana na zaproszenie radiowej Dwójki - "Odyseja Xięcia", na motywach książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". W swoim dorobku ma również słuchowisko "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham", opisującym historię z Powstania Warszawskiego. W najnowszym tomie "Dramaty radiowe" możemy odnaleźć pięć tekstów, również poruszających temat Warszawy z okresu II wojny światowej, jak "Warszawski wrzesień" czy "Wiech" o Stefanie Wiecheckim.

- Warszawa to miasto magiczne, naznaczone niesamowitą historią i pięknymi ludźmi - wyjaśniła. - Tutaj każde miejsce gada, opowiada swoją historię. To są takie miejsca mocy, gdzie można spacerować, karmić się historią, czerpać z niej siłę. Niezwykłe jest też to, że jeszcze żyją świadkowie tych wydarzeń – prawie stuletni powstańcy warszawscy. Bardzo lubię z nimi rozmawiać, a czasem nawet nie trzeba rozmawiać. Wystarczy chwila, żeby pobyć, spojrzeć w oczy. W nich jest cały czas jakieś przepiękne światło i to jest za każdym razem dla mnie bardzo duże przeżycie, na wielu poziomach.


Posłuchaj
26:41 Owzk 22.02.2022.mp3 Iwona Rusek o tworzeniu radiowych dramatów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Marcin Stępniak, Olga Sarzyńska i Mateusz Weber podczas pracy nad słuchowiskiem 	
"Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" autorstwa Iwony Rusek Marcin Stępniak, Olga Sarzyńska i Mateusz Weber podczas pracy nad słuchowiskiem "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" autorstwa Iwony Rusek

POSŁUCHAJ recenzji Iwony Rusek w Programie 2 polskiego Radia >>>>

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz.

Gość: Iwona Rusek (literaturoznawczyni, recenzentka w audycji "Czytelnia")

Data emisji: 22.02.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 10:00
Mija tydzień, odkąd w wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W audycji "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk przywołała fragmenty archiwalnego wywiadu, którego artystka udzieliła w Trójce w 2018 roku, na trzy miesiące przed swoimi dziewięćdziesiątymi urodzinami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz: wszystko, co we mnie najważniejsze, pochodzi ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 13:55
- Urodziłem się w Chorzowie, potem rodzice przeprowadzili się do Zabrza, do szkoły średniej chodziłem w Gliwicach, tam też grałem w piłkę; miałem też przyjaciół w Katowicach i Bytomiu. Ogólnie rzecz biorąc, można więc powiedzieć, że jestem ze Śląska. To moja mała ojczyzna - mówił o sobie Andrzej Mastalerz w audycji "Mazurek słucha".
rozwiń zwiń