REKLAMA

Ku finałowi II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 19:10
- Młodzi kompozytorzy i utytułowani twórcy zgłosili się do tego konkursu. Były nawet utwory nastoletnich kompozytorów (...), którzy propagują twórczość współczesną i próbują swoich sił w większych konkursach - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Huszcza, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Plakat gali finałowej II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza
Plakat gali finałowej II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława KarłowiczaFoto: materiały prom.

Już po raz trzeci w wyjątkowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej zabrzmi muzyka laureatów wydarzenia organizowanego przez miejscową filharmonię i ZAiKS - II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.

Budujący sukces

Sukces pierwszej edycji, organizowanej z dużą nieśmiałością, zachęcił organizatorów do kontynuowania konkursowych zmagań. - Z wielką satysfakcją odnotowaliśmy zainteresowanie kompozytorów, a przede wszystkim bardzo pozytywny odbiór samych słuchaczy i brak problemów frekwencyjnych - opowiadała Dorota Serwa. - To było naprawdę budujące - dodała. 

Utwory na orkiestry symfoniczne

- Nie ma wielu konkursów, które stricte by były ukierunkowane na utwory symfoniczne, na wielką orkiestrę - podkreśliła dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. - Ponadto oprócz standardowego wyróżnienia nadawanego przez jurorów przewidziana jest nagroda publiczności i nagroda orkiestry (...). Na dodatek zwycięskie utwory wkomponowywane są w program sezonowy filharmonii.

Czytaj także:

***

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz trzeci wspólnie organizują konkurs kompozytorski. Pierwszy – jako konkurs z okazji 100-lecia ZAiKS-u, jeszcze bez patrona – odbył się w 2018 roku. Kolejny – I Międzynarodowy Konkurs im. Mieczysława Karłowicza w 2020 roku. Wysoki poziom nadesłanych utworów zainspirował obie instytucje do kontynuowania tego wyjątkowego muzycznego przedsięwzięcia, które ma odbywać się regularnie co dwa lata.

I etap tegorocznej odsłony konkursu został rozstrzygnięty 30 września. Do finału zakwalifikowano następujące utwory:

  • VISIONS ONIRIQUES, Aleksandra Chmielewska
  • TISSAGE DE L’INFINI, Krystian Neścior
  • From the Slavic Legends, Mateusz Ryczek
  • bright… holy… mad…, Piotr Tabakiernik
  • AKHLYS, Michał Ziółkowski

Tym samym, po raz pierwszy w historii konkursu, w finale usłyszymy kompozycje samych młodych polskich twórców.

Finałowa Gala II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się 2 grudnia br.

[źródło: materiały prom.]


Posłuchaj
29:31 O wszystkim z kulturą Dwójka 30 listopad 2022 17_30_34.mp3 Rozmowa o II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Jakub Kukla

Gość: Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie), Anna Huszcza (sekretarz Jury Konkursu)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

"ZAiKS powstał 100 lat temu, by chronić prawa twórców"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 11:00
- ZAiKS powołali do życia autorzy muzyki i dramatopisarze w marcu 1918 roku, gdy już było wiadomo, że rysuje się na horyzoncie niepodległe państwo polskie - opowiadał w Dwójce Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu tego stowarzyszenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filharmonia Szczecińska i (prawie) wszystkie dzieła Mieczysława Karłowicza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 17:53
- Płyta "Mieczysław Karłowicz. Poematy vol. 2" zamyka pewien etap naszej pracy, aczkolwiek zawsze warto zostawić sobie jakąś małą furtkę - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
rozwiń zwiń