"Głębokie zanurzenie" - reportaż Krystyny Melion [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 22:00
W audycji wysłuchaliśmy opowieści o skomplikowanych losach Marka Petrusewicza. "Głębokie zanurzenie" to jeden z najważniejszych tytułów w dorobku Krystyny Melion, legendy polskiej szkoły reportażu radiowego. 
Głównym bohaterem reportażu Głęboka woda jest Marek Petrusewicz - rekordzista świata w pływaniu stylem klasycznym, który po amputacji nogi został trenerem niepełnosprawnych sportowców
Głównym bohaterem reportażu "Głęboka woda" jest Marek Petrusewicz - rekordzista świata w pływaniu stylem klasycznym, który po amputacji nogi został trenerem niepełnosprawnych sportowcówFoto: Stanisław Dąbrowiecki/PAP/CAF

Marek Petrusewicz był pierwszym polskim rekordzistą świata w pływaniu (w 1953 i 1954 roku na 100 m stylem klasycznym) i pierwszym Polakiem, który wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Turynie w 1954 roku. Olimpijczyk z Helsinek (1952), rekordzista świata. Po zakończeniu kariery, na skutek choroby Buergera, przeszedł amputację prawej nogi. Po operacji został trenerem pływackim sportowców niepełnosprawnych.

Reportaż "Głębokie zanurzenie" był pierwszym polskim reportażem nagrodzonym na festiwalu Premios Ondas w Barcelonie w 1974 roku.

W audycji usłyszeliśmy też archiwalną wypowiedź autorki reportażu Krystyny Melion (1929-2021). "Głębokie zanurzenie"  to jeden z najważniejszych tytułów w dorobku legendy polskiej szkoły reportażu radiowego, na który składa się kilkaset reportaży i dokumentów radiowychPrzedstawicielka szkoły warszawskiej w reportażu, w którym dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści. 

Wśród wielu nagród i wyróżnień, które otrzymała Krystyna Melion, znajdowały się m.in. Złoty Mikrofon (1969) oraz Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (2015).

Posłuchaj
28:50 2023_03_09 21_29_59_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Głębokie zanurzenie" - reportaż Krystyny Melion (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo


Czytaj także

"Piosenka z barykad" - reportaż Krystyny Melion

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Hanki Brzezińskiej - aktorki i piosenkarki, która w czasie powstania śpiewała dla walczących żołnierzy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda reportażu Krystyna Melion. "Wyczuwało się dbałość o formę"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:00
- Jej reportaże wyróżniały się głębokim podejściem psychologicznym i umiejętnością otworzenia bohatera, a także wyczuleniem na atmosferę, na miejsce, w którym ten bohater się poruszał - tak o zmarłej rok temu Krystynie Melion mówiła inna reportażystka Janina Jankowska.
rozwiń zwiń