Tadeusz Rittner – młodopolski pisarz z pogranicza dwóch kultur

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 22:00
- Tadeusz Rittner pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej. Jego matka była polską ziemianką i on pisywał zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Był czas, że tworzył utwory najpierw w języku polskim, a później przygotowywał wersję niemiecką. Z czasem jednak pierwsze wersje były zawsze po niemiecku, a następnie były one polonizowane - mówił Rafał Węgrzyniak w ostatniej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Tadeusz Rittner był prozaikiem i dramaturgiem okresu Młodej Polski
Tadeusz Rittner był prozaikiem i dramaturgiem okresu Młodej PolskiFoto: Stokkete/Shutterstock
  • W tym roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego świętuje 20-lecie istnienia. Dwójkowy cykl oparty był na liście najważniejszych polskich dramatów patrona instytucji - Z. Raszewskiego. 
  • "Lista Raszewskiego" powstała w latach 70. XX wieku, a po raz pierwszy została opublikowana już po śmierci autora, w 2004 roku.
  • Ostatnia z audycji poświęcona była sztuce pt. "W małym domku" Tadeusza Rittnera.

Młodopolski dramaturg i prozaik to postać dziś już niemal zapomniana, zarówno w polskiej dramaturgii, jak i w ogóle w kulturze.

Tadeusz Rittner - pisarz wyciągnięty z lamusa

- W polskim teatrze on co najmniej od trzydziestu lat jest zamknięty w lamusie. O żadnych próbach grania jego sztuk nie słyszałem - przyznał Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.

Patrona cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" twórczość Tadeusza Rittnera zainteresowała już na początku jego drogi badawczej. W 1949 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Raszewski obronił pracę magisterską pt. "Twórczość dramatyczna Tadeusza Rittnera", napisaną pod kierunkiem i z inspiracji prof. Zygmunta Szweykowskiego.

"W małym domku" - małomiasteczkowy świat, on, ona i ten trzeci

Na "listę Raszewskiego" trafił dramat Rittnera "W małym domku", choć badacz cenił kilka sztuk tego autora. Premiera odbyła się 19 listopada 1904 w Teatrze Miejskim w Krakowie. Reżyserował Andrzej Mielewski, w obsadzie znaleźli się Władysława Ordon-Sosnowska w roli Maryni i Józef Sosnowski jako Doktor.

Sztuka Rittnera rozgrywa się w austro-węgierskiej Galicji w kręgu małomiasteczkowej inteligencji w okolicach Lwowa. Młody lekarz Karol ożenił się z będącą z nim w ciąży w rezultacie jednorazowego zbliżenia prostą szesnastoletnią dziewczyną Marią. U jej matki wynajmował pokój w trakcie studiów w Krakowie, uważa, że złamała mu ona karierę zarówno zawodową, bo miał propozycję pracy naukowej na Uniwersytecie cesarza Franciszka we Lwowie, jak i polityczną, chociaż wybrano go właśnie burmistrzem. Maria spędzająca całe dnie z synkiem Antosiem i służącą, traktowana pogardliwie przez męża i jego inteligenckie towarzystwo, daje się uwieść inżynierowi Jurkiewiczowi - wynajmującemu w ich domu pokój na czas budowy w miasteczku wiszącego mostu.


Posłuchaj
31:04 2023_12_05 21_29_22_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "W małym domku" - dramat Tadeusza Rittnera z okresu Młodej Polski (Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski/Dwójka) 
Tadeusz Rittner (1873-1921) był prozaikiem i dramaturgiem okresu Młodej Polski Tadeusz Rittner (1873-1921) był prozaikiem i dramaturgiem okresu Młodej Polski

Cykl "Dramaty Polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" powstawał z okazji 20-lecia powstania Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego pomysłodawczynią była Małgorzata Piekut.

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" (pasmo "Rozmowy po zmroku")

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Jagoda Hernik Spalińska (Instytut Sztuki PAN) i Rafał Węgrzyniak (historyk i krytyk teatru)

Data emisji: 5.12.2023

Godz. emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Albertusy" - anonimowe komedie o wiejskim inteligencie sprzed kilkuset lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 22:00
- Nazwa "albertusy" pochodzi od imienia bohatera tych dramatów. Co najmniej trzy takie teksty można znaleźć w nurcie komedii plebejskiej powstałej pod koniec XVI wieku i trwającej jeszcze na początku kolejnego stulecia - mówił w Dwójce prof. Dariusz Chemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Redbad Klynstra-Komarnicki: Michał Bałucki nie był wcale takim rozrywkowym autorem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 09:04
- Bałuckiego poznałem jako człowieka, który oczywiście używa komedii do tego, żeby tworzyć swoje sztuki, ale takim znowu rozrywkowym pisarzem to on z mojej perspektywy nie był. Myślę, że jeśli chodzi o krytykę społeczną, którą uprawiał, to nadal jest trochę niedoceniony - mówił w Dwójce Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser.
rozwiń zwiń