"Kodeks smakosza" - już 200 lat temu postulowano, by jeść sezonowo

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 12:00
- To rzeczywiście jest zadziwiająco współczesne. Autor postuluje - i to jest bardzo mocny postulat - żeby jeść sezonowo. On podkreśla tę sezonowość, on mówi, co kiedy jest dobre, czyli robi to, co wielcy kucharze robili na końcu wieku XX czy nawet w pierwszej dekadzie wieku XXI - tak historyk Łukasz Modelski mówił w Dwójce o "Kodeksie smakosza", publikacji wydanej niemal 200 lat temu.
Łukasz Modelski
Łukasz ModelskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • W audycji analizowaliśmy Kodeks smakosza. Kompletny podręcznik gastronomii, zawierający prawa, reguły, zastosowania i przykłady sztuki dobrego życia.
  • O książce opowiedział znany z naszej anteny historyk i miłośnik kulinariów Łukasz Modelski.
  • Publikacja wydana w 1827 roku okazuje się niezwykle współczesna, a niektóre zawarte w niej rady korespondują z tym, co w Polsce lansował m.in. słynny szef kuchni Wojciech Modest Amaro.

Po jakim daniu obowiązkowo trzeba podać nowe widelce? Czyje towarzystwo przy stole najdotkliwiej psuje zabawę? Jak zorganizować obiad z kochanką? Czy nieobecnym należy się toast?

Wydany w 1827 roku Kodeks smakosza. Kompletny podręcznik gastronomii, zawierający prawa, reguły, zastosowania i przykłady sztuki dobrego życia Horace’a Raissona odpowiadał na najbardziej nurtujące pytania, dawał praktyczne porady i oferował gruntowną wiedzę.

Horace Raisson - praktyk stołu

W audycji sprawdzaliśmy, czy dziś kodeks ten może być przydatny w kuchni, czy jest jedynie zapisem dawnych zwyczajów.

- Kiedy czyta się Raissona, no to nie można jednak odmówić mu tego, że on doskonale zna się na tym, o czym pisze, że jest praktykiem stołu. Z całą pewnością nawet jeśli się spodziewamy takich stylistycznych szarż w rodzaju Brillat-Savarina, starszego o pokolenie czy pokolenie z kawałkiem, to jednak widać, że to jest ktoś, kto jada, kto siada przy stole, z kim rozmawia się o jedzeniu - zapewniał Łukasz Modelski.

Czytaj także:

Horace Raisson jak Wojciech Modest Amaro

Kodeks smakosza rozpoczyna się kalendarzem kulinarnym, co dość wyraźnie koresponduje ze współczesnymi trendami w kuchni.

- To rzeczywiście jest zadziwiająco współczesne - przyznaje Łukasz Modelski. - On postuluje - i to jest bardzo mocny postulat - żeby jeść sezonowo. Autor podkreśla tę sezonowość, on mówi, co kiedy jest dobre, czyli robi to, co wielcy kucharze robili na końcu wieku XX czy nawet w pierwszej dekadzie wieku XXI. To, co w Polsce robił Wojciech Modest Amaro, to co robił Grzegorz Łapanowski, to są właśnie publikacje kalendarzy natury, w których pisze się o tym, co i kiedy należy jeść. I nasz Raisson, wprawdzie pobieżnie i nieco poetycko, ale dokładnie od tego zaczyna swoją książkę.


Posłuchaj
27:07 2024_01_02 21_30_47_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Kodeks smakosza - spotkanie z Łukaszem Modelskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Łukasz Modelski prowadzi w Dwójce audycję "Droga przez mąkę". To erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Łukasz Modelski (historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor audycji "Droga przez mąkę")

Data emisji: 2.01.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/kk/mgc/pg

Czytaj także

Tomasz Prange-Barczyński na kulinarnych szlakach Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 13:00
"Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy" - taki tytuł nosi najnowsza książka Tomasza Prange-Barczyńskiego, dziennikarza i znawcy win. Autor był gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycje kulinarne Polski - rola jedzenia w domowych obrzędach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 13:00
Kuchnia Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność. Również opowieść o naszej kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. Gościem wigilijnego wydania "Drogi przez mąkę" była Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
rozwiń zwiń