Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 08:41
Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Warszawa, 2.02.2023 r. Reżyser Janusz Majewski podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej
Warszawa, 2.02.2023 r. Reżyser Janusz Majewski podczas wywiadu dla Polskiej Agencji PrasowejFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Janusz Majewski był mistrzem kina gatunkowego, scenarzystą, pisarzem i wykładowcą, wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
  • Jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów filmowych zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat.
  • Jego postać i twórczość wspominali w "Rozmowach po zmroku": Feliks Falk, Juliusz Machulski i Wiktor Zborowski.

Zawsze starałem się uciekać przed zaszufladkowaniem. Nie chciałem stać się specjalistą od jakiegoś gatunku, wolałem szukać czegoś nowego, pokonywać kolejne przeszkody. Starałem się robić jak najlepsze kino. Fascynowała mnie zawsze sama jego istota jako spektaklu obrazu, ale i dźwięku, spektaklu, który jest stopem wielu elementów - literatury, aktorstwa, sztuk plastycznych etc. Kino jako konglomerat wielu sztuk - mówił w 2016 roku Janusz Majewski.

Świat filmu opłakuje Janusza Majewskiego

- Poznałem go jako młody chłopak, dzięki temu, że upodobał sobie mojego ojca aktora i obsadzał go w swoich filmach. Gdy usłyszałem, że to jest reżyser filmowy, pomyślałem sobie, że takim reżyserem to ja chciałbym być. Gdybym nie spotkał go na swojej drodze, mógłbym robić coś zupełnie innego. Ojciec, jak wracał do domu, to powtarzał, że spotkał wreszcie reżysera, który nie jest reżyserem polskim. Rzeczywiście, to był reżyser w stylu brytyjskim, tak go odbierałem - opowiadał Juliusz Machulski.

Wiadomość o śmierci Janusza Majewskiego była szokiem dla całego polskiego środowiska filmowego. Wiktor Zborowski rozmawiał z nim przez telefon jeszcze dzień wcześniej. - Mówił mi, że następnego dnia mają go wypuścić ze szpitala i następnego dnia dowiaduję się, że Janusz nie żyje… To dla mnie coś przerażającego, że odchodzi człowiek, który był dla mnie mentorem, mistrzem i przyjacielem - wyznał aktor.


Posłuchaj
29:44 2024_01_10 21_29_58_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Feliks Falk, Juliusz Machulski, Wiktor Zborowski i Maciej Stuhr wspominają Janusza Majewskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

W audycji usłyszeliśmy także Macieja Stuhra, który zagrał główną rolę w przedostatnim filmie Janusza Majewskiego pt. "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Wspomnienia aktora nagrała Aldona Łaniewska-Wołłk.

Janusz Majewski i jego filmy

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym filmem "Sublokator".

Na swoim koncie ma tak znane tytuły, jak "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "C.K. Dezerterzy" (1985) oraz "Złoto dezerterów" (1998) czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). Janusz Majewski to także twórca serialu "Królowa Bona" oraz dramatu historycznego "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny".

Czytaj także: Zmarł Janusz Majewski - reżyser filmów "Zaklęte rewiry" i "C.K. Dezerterzy"

W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Feliks Falk (reżyser), Juliusz Machulski (reżyser), Wiktor Zborowski (aktor)

Data emisji: 10.01.2024

Godz. emisji: 21.30

mgc/pg

Czytaj także

Nie żyje Janusz Majewski. Wspomnienie zmarłego reżysera

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 13:45
Zmarł Janusz Majewski, polski reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego twórczość przypomnimy w najbliższej "Kulturalnej Jedynce".
rozwiń zwiń