Niusia Horowitz - wspomnienia ocalonej z listy Schindlera. "To książka o nadziei i sile ducha"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 22:00
- Po filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga zwracało się do mnie bardzo wiele osób, które uważały, że absolutnie powinnam napisać książkę. Pisałam pamiętniki po wojnie, ale o książce nigdy nie myślałam. Uważałam, że to tak głęboko we mnie siedzi, że nie jestem w stanie się skupić i zmotywować - mówiła w Dwójce Niusia Horowitz-Karakulska, jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta w czasie II wojny światowej.
Niusia Horowitz-Karakulska to jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta Oskara Schindlera
Niusia Horowitz-Karakulska to jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta Oskara SchindleraFoto: MAREK LASYK/REPORTER
  • Jako dziecko z rodziną trafiła do krakowskiego getta, potem do dwóch obozów zagłady.
  • Dzięki zbiegom okoliczności i pomocy Oskara Schindlera przetrwała. Historia Niusi Horowitz-Karakulskej wydarzyła się naprawdę.
  • Spisała ją dziennikarka Magda Huzarska-Szumiec.
  • W audycji o książce "Niusia z listy Schindlera. Historia ocalenia" opowiedziały jej tytułowa bohaterka, a także autorka.

Niusia Horowitz-Karakulska - jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez Oskara Schindlera

Przez długie lata Niusia Horowitz-Karakulska nie chciała wracać do traumatycznych wspomnień. Wreszcie w 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ukazała się książka opisująca jej niezwykłe losy - losy jednej z ostatnich żyjących osób uratowanych przez niemieckiego fabrykanta. 

Pamiętniki po wojnie, ale nie książka

Niusia Horowitz-Karakulska opowiedziała o kulisach powstania książki. - Po filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga zwracało się do mnie bardzo wiele osób, które uważały, że absolutnie powinnam napisać książkę. Pisałam pamiętniki po wojnie, ale o książce nigdy nie myślałam. Uważałam, że to tak głęboko we mnie siedzi, że nie jestem w stanie się skupić i zmotywować. Zaraz po wojnie na ten temat się w ogóle nie rozmawiało, to był temat tabu - podkreśliła. - Wydawało mi się, że książki profesora Skotnickiego o życiu obozowym z czasów okupacji wystarczą - dodała.

Indywidualny spacer po muzeum w fabryce Schindlera

Magda Huzarska-Szumiec mówiła o historii znajomości z bohaterką książki. - Znamy się już 20 lat. Nie mogłyśmy się spotkać na krakowskiej premierze "Listy Schindlera"; zaczynałam pracę, a wówczas na takie poważne wydarzenia nie wysyłano debiutujących dziennikarzy. Dokładnie pamiętam otwarcie muzeum w fabryce Schindlera, wtedy zaprosiłam panią Niusię na indywidualny spacer po muzeum. Pani chodziła ze mną od eksponatu do eksponatu i opowiadała, co to jest i skąd się wzięło. Wtedy napisałam o pani pierwszy tekst - mówiła autorka, zwracając się do bohaterki książki.

Czytaj też:

O smakach i zapachach

- Pracowałam w gazecie codziennej, z okazji rocznic rozmawiałyśmy wiele razy. Za każdym razem pani Niusia opowiadała mi tę samą historię, ale dodawała drobny szczegół. To powodowało, że kolejny tekst był dużo ciekawszy niż ten poprzedni. Zbierałam te historie, przełomem była opowieść o pewnym powojennym wypadku, od którego zaczyna się książka. Pomyślałam, że o tym powinnyśmy rozmawiać i o tym chciałabym napisać, o smakach i zapachach. Po wypadku pani Niusia straciła zmysł powonienia, a odbiera świat zmysłowo, potrafi o tym barwnie opowiadać - podkreśliła Magda Huzarska-Szumiec.

***

Osobiste wspomnienia Niusi Horowitz-Karakulskiej, spisane przez Magdę Huzarską-Szumiec, przeplatają się w książce z literackim ujęciem losów bohaterki. Autorka zabiera nas w najmroczniejsze momenty II wojny światowej, ukazując przeżycia Niusi jako dziecka w krakowskim getcie i dwóch obozach koncentracyjnych. Historia Niusi nie pozbawia nas jednak nadziei, jest też opowieścią o cudownym ocaleniu i powrocie do normalnego życia.

"Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia" to nie tylko świadectwo przeszłości. To również inspirująca opowieść o życiu, które triumfuje nad śmiercią, i o sile ducha, która pozwala przetrwać.

[materiały wydawcy]


Posłuchaj
28:53 2024_01_30 21_30_03_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Niusia Horowitz - wspomnienia ocalonej z listy Schindlera. "To książka o nadziei i sile ducha" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Niusia Horowitz-Karakulska (jedna z ostatnich żyjących osób uratowanych przez Oskara Schindlera), Magda Huzarska-Szumiec (autorka książki)

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/mo/wmkor

Czytaj także

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 13:00
- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Reportaż "Mój Auschwitz" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 09:40
Agnieszka Kłos mówi, że się spóźniła na tę historię. Świadkowie, byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, odchodzą. Czy zdąży zadać wszystkie pytania? Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Mój Auschwitz" autorstwa Magdy Skawińskiej. 
rozwiń zwiń