Jerzy Jarzębski we wspomnieniach. "Nie obrażał się na to, że literatura się zmienia"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 10:45
- To jeden z tych krytyków starszego pokolenia, który nie obrażał się na to, co się zmienia w literaturze, co już nie jest jakby jego czy nie jest po jego myśli. Zamiast tego zawsze w bardzo otwarty sposób poszukiwał tego, co nam to mówi o naszej rzeczywistości - mówiła w Dwójce prof. Dorota Kozicka o zmarłym pod koniec lutego prof. Jerzym Jarzębskim.
Bohaterem audycji będzie prof. Jerzy Jarzębski
Bohaterem audycji będzie prof. Jerzy JarzębskiFoto: PAP/Mirosław Trembecki
  • Jerzy Jarzębski - literaturoznawca, krytyk, historyk literatury, edytor, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - zmarł 25 lutego br. w wieku 76 lat.
  • Był wybitnym znawcą twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza, Stanisława Lema. Jako krytyk zajmował się głównie polską prozą współczesną.
  • W audycji "Rozmowy po zmroku" przedstawiliśmy wspomnienia jego przyjaciół i współpracowników.

Jest prawdziwym humanistą, ale jest równocześnie wybitnym pisarzem, obdarzony jest bowiem umiejętnością swobodnej narracji i talentem, dzięki któremu biegle kreśli portrety nieraz bardzo od siebie różnych pisarzy - mówił w 2017 roku prof. Aleksander Fiut podczas uroczystości wyróżnienia Jerzego Jarzębskiego Srebrnym Medalem Plus Ratio Quam Vis.

Gombrowicz odkryty na nowo

Już jego pierwsza książka, opublikowana w 1982 roku "Gra w Gombrowicza", była wielkim wydarzeniem. Omawiano ją ze szczegółami na łamach prasy literackiej i naukowej. Jarzębski zaproponował nowe odczytanie spuścizny autora "Ferdydurke", pokazał go jako pisarza współczesnego i aktualnego, kwestionującego nasze narodowe mity. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Kościelskich.

Jerzy Jarzębski - nieustająco ciekawy literatury

Z okazji jubileuszu 45-lecia pracy prof. Jarzębskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się spotkanie pt. "Apetyt na literaturę". Była to parafraza tytułu jednej z książek krytycznoliterackich jubilata - "Apetyt na przemianę", która opowiada o stanie nieświadomości literatury i czytelników w latach 90. XX wieku, po transformacji ustrojowej w Polsce.

- Metafora apetytu na literaturę została przez nas użyta nie w sensie smakowania i wybierania, tylko nieustającej ciekawości tego, co się dzieje, otwartości na inspiracje, próbowania. Przecież Jarzębski właściwie do ostatniego momentu, jeszcze w zeszłym roku, był jurorem Nagrody Gombrowicza, przyznawanej za debiuty - podkreśliła prof. Dorota Kozicka.

Kariera w Polsce i za granicą

Jerzy Jarzębski był absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale prowadził również wykłady za granicą, m.in. na Uniwersytecie Harvarda w USA czy na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Był laureatem Nagrody PAN im. Aleksandra Brücknera oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki, członkiem jury Nagrody Fundacji imienia Kościelskich, Nagrody Nike oraz Mediów Publicznych "Cogito", a także przewodniczącym kapituły Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Od 1997 roku zasiadał w Zarządzie Polskiego PEN Clubu.

Czytaj także:

W audycji prof. Jarzębskiego wspominali także Klementyna Suchanow, prof. Aleksander Fiut, prof. Ryszard Nycz, prof. Jarosław Fazan i Marek Radziwon. Usłyszeliśmy także wypowiedzi samego Jerzego Jarzębskiego z naszego radiowego archiwum. Ponieważ był on jednym z najwybitniejszych badaczy twórczości Witolda Gombrowicza, to w roku tego pisarza zaczęliśmy właśnie od wypowiedzi na temat autora "Transatlantyku"...


Posłuchaj
29:07 2024_03_06 21_30_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Apetyt na literaturę. Wspomnienie o prof. Jerzym Jarzębskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 6.03.2024

Godz. emisji: 21.30

mgc/pg/mo/mpkor

Czytaj także

Gombrowicz - od wyobcowanego dziecka do artysty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:00
Gościem "Strefy literatury" była Klementyna Suchanow, autorka wydanej właśnie dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza "Ja, geniusz". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor". "Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem niezwykłym"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 22:00
- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 06:55
Prof. Jerzy Jarzębski, zmarły 25 lutego br. w wieku 76 lat, należał do najświetniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. W radiowych archiwach zachowały się nagrania, w których mówił o ważnych dla siebie twórcach. – Gombrowicz trafiał w bardzo wiele istotnych spraw, które nas dotyczą – podkreślał prof. Jarzębski w jednej z audycji, dowodząc, jak bardzo literatura była dla niego sprawą żywą, aktualną i nieprzemijającą.  
rozwiń zwiń