Wspomnienie Stefanii Grodzieńskiej w 10. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:42
- Urodziłam się w Łodzi bardzo dziwnym sposobem. To znaczy, urodziłam się zwykłym sposobem, ale - w dziwny sposób - w Łodzi. Moja niespełna 18-letnia matka jechała z Genewy do Moskwy, będąc już w stanie, który wskazywał na rychłe rozwiązanie. W Łodzi zatrzymała się na 2 tygodnie, żeby mnie urodzić - wspominała w archiwalnym nagraniu tancerka, aktorka, pisarka i satyryk.
Audio
  • 10. rocznica śmierci Stefanii Grodzieńskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Stefania Grodzieńska
Stefania GrodzieńskaFoto: NAC

Stefania Grodzieńska 663.jpg
Być nastolatką w latach dwudziestych. Wspomnienia Stefanii Grodzieńskiej

28 kwietnia minęła 10. rocznica śmierci Stefanii Grodzieńskiej.

Bohaterka "Rozmów po zmroku" była także osobą zasłużoną dla Polskiego Radia, w którym przez kilka lat pracowała jako spikerka. W 1995 roku została odznaczona Diamentowym Mikrofonem - nagrodą przyznawaną twórcom radiowym za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny.

W roku 95-lecia Polskiego Radia przypomnieliśmy postać tej niezwykłej artystki, która odznaczała się też wyjątkowo pogodnym i żartobliwym podejściem do rzeczywistości, a o swoim, często niełatwym, życiu opowiadała zawsze barwnie i dowcipnie. 

Opierając się na zgromadzonych w radiowym archiwum nagraniach, w audycji przybliżyliśmy zawodowe i prywatne losy Stefanii Grodzieńskiej, a także oddaliśmy głos samej bohaterce, przypominając jej pełne wdzięku i humoru gawędy, monologi i skecze rejestrowane przez lata w studiach Polskiego Radia.

Aktorka, pisarka, satyryczka i tancerka Stefania Grodzieńska podczas tańca - fotografia sytuacyjna wykonana w atelier w 1937 roku. Aktorka, pisarka, satyryk i tancerka Stefania Grodzieńska podczas tańca - fotografia sytuacyjna wykonana w atelier w 1937 roku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Świadek wieku i bólu - Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:22
1 maja minęła 120. rocznica urodzin Aleksandra Wata - poety, eseisty, pisarza, którego życiorys jest bardzo charakterystyczny dla losów pewnej grupy intelektualistów w XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matthias Goerne: praca nad muzyką Beethovena jest dość skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:40
- Wymaga bardzo precyzyjnego prowadzenia melodii. I dopiero kiedy wszystko wykona się tak, jak zapisał to kompozytor, ujawnia się piękno utworu. To powoduje jednak, że swobodne i śpiewne prowadzenie linii jest niezwykle trudne - opowiadał w "Rozmowach po zmroku" jeden z najsłynniejszych współczesnych śpiewaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie Haliny Szpilman

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 06:00
Bohaterką audycji "Rozmowy po zmroku" była Halina Szpilman, zmarła przed kilkoma dniami lekarka, działaczka społeczna, wieloletnia współpracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Prywatnie wdowa po kompozytorze Władysławie Szpilmanie i córka przedwojennego prezydenta Radomia Józefa Grzecznarowskiego.
rozwiń zwiń