"Jak pan został Piłsudskim?". Wiesław Budzyński: to zakończenie pewnego etapu mojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 22:00
- Ja sam jestem piłsudczykiem, w związku z tym kiedyś musiałem się zmierzyć z Piłsudskim. Zrobiłem to teraz, będąc już w dojrzałym wieku. Postanowiłem wykorzystać swój warsztat pisarski nabyty przy pracy nad biografiami Baczyńskiego i Schulza oraz książką o Lwowie, która była w pisaniu bardzo trudna - mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, autor książki "Jak pan został Piłsudskim?".
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa PiłsudskiegoFoto: Sutterstock/irena iris szewczyk

Wiesław Budzyński mierzy się z legendą Marszałka

Kilka dni temu, 11 listopada, obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwsze nazwisko, które przy okazji corocznych obchodów Święta Niepodległości przychodzi na myśl chyba każdemu Polakowi to Józef Piłsudski. Naczelnik Państwa, marszałek, w opinii wielu twórca odrodzonego państwa.

Wiesław Budzyński - znakomity biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Brunona Schulza - tym razem, w swej najnowszej książce pt. "Jak pan został Piłsudskim?", postanowił zmierzyć się właśnie z postacią Marszałka.

Książka, która nie jest biografią

Autor odpowiedział w audycji m.in. na pytanie, czy ktoś taki jak Piłsudski musiał się pojawić w naszej historii. Bo przecież Warszawa jeszcze w czasie I wojny światowej żegnała opuszczające ją wojska rosyjskie jako "naszych".

Rozmawialiśmy również o atmosferze, w której wyrastał, dojrzewał, formował się Piłsudski. O ludziach, którzy niewątpliwie mieli na niego wpływ, o Traugucie, Grottgerze. O tym, czy był socjalistą. Znamy jego powiedzenie o wysiadaniu z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość, ale przecież "Robotnik", jego druk, redagowanie, to bardzo ważny etap w życiu przyszłego marszałka.


Posłuchaj
28:02 2022_11_15 21_30_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Wiesławem Budzyńskim, autorem książki "Jak pan został Piłsudskim?" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Pół roku przed wybuchem I wojny światowej Związek Strzelecki liczył 6,5 tysiąca ludzi, Drużyny Strzeleckie - 4 tysiące… Garstka, zaczyn… To oni ruszyli do walki o wolną Polskę.

Wiesław Budzyński opowiadał też o genezie hymnu Legionów "My, Pierwsza Brygada" i o Legionie Malarzy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Wiesław Budzyński (autor książki "Jak pan został Piłsudskim?")

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 21.30

pg/kor

Czytaj także

"Zamieszkiwanie pamięci" - rozmowa z Joanną Ugniewską

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 22:00
Gościem wtorkowych "Rozmów na lato" była znakomita tłumaczka prof. Joanna Ugniewska, z którą porozmawialiśmy o jej najnowszej książce "Zamieszkiwanie pamięci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót Alfreda Jesionowskiego. Wokół publikacji "Przymierze z książką"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 22:15
"Urodził się w roku 1902 w Wielkopolsce, w Mogilnie, był synem nauczyciela, a znany był przede wszystkim jako publicysta związany z rozmaitymi organami prasy śląskiej, głównie jako publicysta »Prosto z mostu«" - tak o swoim dziadku Alfredzie Jesionowskim mówiła na antenie Dwójki prof. Olga Płaszczewska.
rozwiń zwiń