"Tamara Łempicka a art déco". Wystawa w Konstancinie-Jeziornej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 22:00
Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

De Lempicka w Konstancinie

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Po sukcesie wystawy będącej owocem współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie z Muzeum Villa la Fleur konstancińska odsłona ekspozycji stanowi kontynuację niektórych wątków zaprezentowanych w Lublinie, wprowadzając zarazem nowe. Wzbogacona zostanie przy okazji o dodatkowy zestaw dzieł artystki, nie eksponowanych na poprzedniej wystawie.

Nie tylko obrazy

Pośród ponad siedemdziesięciu prac Tamary Łempickiej prezentowanych na wystawie, zobaczymy obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki.

Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Osobistego charakteru nadają wystawie pamiątki zachowane po artystce oraz dzieła sztuki, użyczone przez rodzinę Tamary Łempickiej. Są pośród nich: obrazy, rysunki, części garderoby i biżuterii oraz fotografie, notatki i korespondencja.

[źródło: materiały pras.]

Na spacer po wystawie "Tamara Łempicka a art déco" wybraliśmy się w audycji w towarzystwie jej kuratora – Artura Winiarskiego. Ekspozycję w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie można oglądać do 17 grudnia br.

Posłuchaj
29:44 2022_11_29 21_29_15_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wystawa "Tamara Łempicka a art déco" w Konstancinie-Jeziornej (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: Artur Winiarski (kurator wystawy "Tamara Łempicka a art déco")

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Tamara Łempicka - kobieta w podróży". Od "Fiołków" do abstrakcji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 17:30
- Mamy świetne prace Tamary, które do tej pory nie były szeroko prezentowane, jak "Ucieczka" czy "Uchodźcy". Dla nas w tym momencie są to obrazy, które mają bardzo duży wydźwięk - mówiła w Dwójce Aleksandra Blonka-Drzażdżewska z Muzeum Narodowego w Lublinie, gdzie pokazywana jest wystawa "Tamara Łempicka - kobieta w podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światosław Lenartowicz: Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 17:30
- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń