Benedykt XVI w archiwaliach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 22:00
31 grudnia 2022 zmarł papież senior - Benedykt XVI. Po jego śmierci publicyści określali go mianem człowieka genialnego umysłu, wyczucia, wrażliwości i głębokiego zrozumienia sztuki, kultury oraz tradycji. W audycji przedstawiliśmy sylwetkę Josepha Ratzingera/Benedykta XVI opartą na archiwalnych nagraniach i refleksji Łukasza Kobeszki – filozofa, znawcy Kościoła katolickiego.
Świat żegna wielkiego teologa, papieża seniora Benedykta XVI
Świat żegna wielkiego teologa, papieża seniora Benedykta XVIFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W czwartek 5 stycznia w Polskim Radiu odbyła się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża-seniora Benedykta XVI. Specjalne audycje od godziny 9.00 były nadawane na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Relacje oraz streaming na żywo z Watykanu były prowadzone na portalu PolskieRadio24.pl.

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Mieszkał tam od swojej rezygnacji w 2013 roku.

Papieska pielgrzymka do Polski

Jako Ojciec Święty, Benedykt XVI przybył do Polski 25 maja 2006 roku. Hasłem, które mu towarzyszyło w trakcie podróży, było "Trwajcie mocni w wierze". Pierwsze słowa po przylocie wypowiedział w języku polskim, czym wzbudził aplauz zgromadzonych. – Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia, od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku – mówił papież na lotnisku w Warszawie. 

"Spiritus flat ubi vult" – papież Benedykt XVI w Polsce [POSŁUCHAJ] >>>

Na prośbę Benedykta XVI w program jego pielgrzymki do Polski wpisana została wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 28 maja 2006 roku papież modlił się przed ścianą śmierci i w celi Maksymiliana Kolbego. Na dziedzińcu bloku 11 spotkał się z byłymi więźniami w miejscu, które jest symbolem największego ludobójstwa w historii ludzkości. Wygłosił dla świata przesłanie o znaczeniu pokoju i miłości do bliźniego.

Czytaj także: 

Posłuchaj
29:23 2023_01_05 21_30_12_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Benedykt XVI w archiwaliach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Łukasz Kobeszko (filozof, znawca Kościoła katolickiego)

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 21.30

uk/mo

Czytaj także

Benedykt XVI - papież pokory i prawdy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:02
31 grudnia 2022 zmarł papież senior - Benedykt XVI. W ukazujących się po jego śmierci publikacjach określa się go mianem człowieka genialnego umysłu, wyczucia, wrażliwości i głębokiego zrozumienia sztuki, kultury oraz tradycji. Mozarta teologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł Benedykt XVI. Jaki był jego wkład w rozwój nauki i jej wartości etycznych?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 21:30
Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger - uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów - pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Napisał ponad 60 książek, które były szeroko komentowane nie tylko w gronie teologów. W "Eurece" przypomnieliśmy imponujący dorobek pisarski, naukowy i dydaktyczny zmarłego papieża - Benedykta XVI. 
rozwiń zwiń