Reportaż "Bal kapitański" - o życiu na morzu z tanecznym podkładem

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 22:00
Rok 1969, bal kapitański w Szczecinie. O swoim życiu na morzu opowiadają kapitanowie żeglugi wielkiej Bolesław Bąbczyński (ur. 1911) i Zbigniew Szymański (ur. 1915). Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Bal kapitański" Alicji Maciejowskiej i Aliny Głowackiej. 
Bohaterowie reportażu Bal kapitański wspominają m.in. swoje rejsy w czasie II wojny światowej, piją zdrowie marynarzy i zdradzają, czym jest dusza statku
Bohaterowie reportażu "Bal kapitański" wspominają m.in. swoje rejsy w czasie II wojny światowej, piją zdrowie marynarzy i zdradzają, czym jest "dusza statku"Foto: Repina Valeriya/Shutterstock

Czym jest "dusza statku"

Bohaterowie reportażu wspominają m.in. swoje rejsy w czasie II wojny światowej, piją zdrowie marynarzy i zdradzają, czym jest "dusza statku". Całość jest bogato ilustrowana muzyką taneczną, popularną w latach 60. XX wieku.

Alicja Maciejowska - jedna z najwybitniejszych reportażystek Polskiego Radia

Współautorką audycji - obok Aliny Głowackiej - jest Alicja Maciejowska (1929-2016), jedna z najwybitniejszych reportażystek Polskiego Radia.

Pracę u publicznego nadawcy zaczęła w latach pięćdziesiątych. Pracowała w rozgłośni łódzkiej, koszalińskiej, szczecińskiej, później w Warszawie w radiowej Trójce, a po roku 1989 w Programie 1. Była szefową redakcji reportaży.

Skończyła Wydział Reżyserii Dźwięku w Warszawskiej Szkole Teatralnej i historię. Zaczynała od reportaży czytanych. "Azbestoza" i "Pierwszy dzień wolności" - to były te pierwsze. W jej dorobku jest wiele reportaży satyrycznych, które robiła we współpracy m.in. z Aliną Głowacką i Bronisławem Sałudą.

Zdobyła wiele nagród dziennikarskich, w tym Złoty Mikrofon

Jest autorką wielu dokumentów historycznych. O Holokauście, historii Polski po 1945 roku, o obławie augustowskiej 1945. Działała w Komitecie Poszukiwań i razem z Marią Chwalibóg, aktorką, od 1987 roku jeździła po Suwalszczyźnie, żeby zbierać dokumenty na temat tej zbrodni. Zdobyła wiele nagród dziennikarskich, w tym Złoty Mikrofon.


Posłuchaj
30:25 2024_01_04 21_29_43_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Reportaż "Bal kapitański" - o życiu na morzu z tanecznym podkładem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 4.01.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Obława augustowska. "Brali, jak popadło"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 12:00
– Ukrywano to przed dziećmi, żeby nie mówiły o tym w szkole – mówiła Alicja Maciejowska z Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się bawiliśmy w PRL? "Akcja Bal" - reportaż Alicji Maciejowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 22:00
W audycji zaprezentowaliśmy jedną z pereł reportażu Polskiego Radia - "Akcję Bal" Alicji Maciejowskiej z 1970 roku. Jest to relacja z gorliwych przygotowań do balu w ośrodku wypoczynkowym z Szklarskiej Porębie, a w nim - absurdy PRL-u rodem z "Rejsu".
rozwiń zwiń