Obława augustowska. "Brali, jak popadło"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 12:00
– Ukrywano to przed dziećmi, żeby nie mówiły o tym w szkole – mówiła Alicja Maciejowska z Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.
Audio
  • Obława augustowska. Rozmowa ze świadkami i uczestnikami wydarzeń lipca 1945 r. (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wystawa Obława augustowska - lipiec 1945 przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku
Wystawa "Obława augustowska - lipiec 1945" przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w BiałymstokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Rodziny ofiar obławy augustowskiej były po wojnie zmuszone do milczenia. – Z góry powiedziano, że zapomogi przysługują rodzinom tylko tych, którzy zginęli z rąk Niemców. Rodziny zabitych lub wywiezionych przez Rosjan nie mogły na to liczyć. Ludzie się przyzwyczaili, że o tym się nie mówi – wspominała Alicja Maciejowska.

Akcja Armii Czerwonej wymierzona była w podziemie niepodległościowe, ale w lipcu 1945 r. zaginęło także wiele przypadkowych osób. Eugenia Bućko była świadkiem brutalnych przesłuchań, gdy Rosjanie zajęli jej dom rodzinny. – Wyganiali nas z domu. Nie widziałam tego, ale słyszałam – wspominała.

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek i Tomasz Piotrowski z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Goście: Krystyna Świerzbińska, Eugenia Bućko, Wacław Leszczyński, Jan Krzywosz (świadkowie i uczestnicy wydarzeń z lipca 1945 r. na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie) oraz Alicja Maciejowska i Piotr Bajer (członkowie Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.)

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 20.00

mc/mm

Czytaj także

Pilecki. Od kresowego raju do piekła Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 13:30
- Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej - mówił o legendarnym rotmistrzu Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Sosabowski. Wrobiony w klęskę pod Arnhem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:00
- Ta bitwa miała być przepustką aliantów do serca Rzeszy, przez tereny rolnicze północnych Niemiec - mówił w Dwójce dr Daniel Koreś, historyk z oddziału IPN we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 21:00
– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń