Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor". "Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem niezwykłym"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 22:00
- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Rita i Witold Gombrowiczowie
Rita i Witold GombrowiczowieFoto: Hanne Garthe/Archiwum Rity Gombrowicz

Witold Gombrowicz - książki moje wynikają z mojego życia

"Historia mojego stawania się to dzieje ciągłego przystosowywania się mego do mych dzieł literackich - które zawsze zaskakiwały mnie, rodząc się w sposób nieprzewidziany, jakby nie ze mnie… Do pewnego stopnia książki moje wynikają z mojego życia - ale w większej mierze życie moje urobiło mi się z nich i z nimi"- pisał Witold Gombrowicz.

Rok 2024 - Rokiem Witolda Gombrowicza w 120. rocznicę urodzin autora "Ferdydurke"

Rok 2024 został przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Witolda Gombrowicza w 120. rocznicę urodzin autora "Ferdydurke". "Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału" - podkreślono w uchwale Senatu.

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

W Roku Witolda Gombrowicza zaplanowaliśmy w Dwójce cykl audycji "Alfabet Gombrowicza". Zaczynamy od litery "a" jak "autor". Ale ponieważ, czego dowodzą zacytowane słowa samego pisarza, ten związek pomiędzy autorem a człowiekiem jest w przypadku Gombrowicza ścisły, powikłany, tajemniczy, pierwsza w tym cyklu opowieść o książkach przeplata się z historiami z jego życia.

WITOLD GOMBROWICZ - SERWIS SPECJALNY >>>

Posłuchaliśmy z naszego radiowego archiwum opowieści osób, które spotkały Gombrowicza i tych, które stały się znawcami i propagatorami jego twórczości. Często zresztą w obu tych rolach występowały i występują. Usłyszeliśmy głosy m.in. Rity Gombrowicz, Zofii Chądzyńskiej, Konstantego Jeleńskiego, Jana Błońskiego, Michała Głowińskiego i Jerzego Jarzębskiego.    


Posłuchaj
23:51 2024_01_29 21_29_51_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor". "Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem niezwykłym" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: "Alfabet Gombrowicza" w cyklu "Rozmowy po zmroku"

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 29.01.2024

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

kor-mp

Czytaj także

Witold Gombrowicz. "Człowiek w swoim postępowaniu nie jest wolny"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 05:51
- Mamy tu do czynienia z niezwykłą manifestacją talentu pisarskiego, z nową, rewolucyjną formą i metodą powieści – pisał o Gombrowiczu Bruno Schulz. Do dzisiaj w codziennym obiegu używamy stworzonych przez niego pojęć, często nie zdając sobie z tego sprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"I ja mam pióro w garści" - Gombrowicz pisze dziennik, choć się tego boi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 14:00
- Dla Gombrowicza formuła intymności czy formuła tego, co jest osobiste i publiczne, prywatne i zarazem powszechne, nawet uniwersalne, to są wszystko tematy, które go napędzały i które on cały czas rozważał - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury. Podczas audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o "Dzienniku" Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń