Polskie Radio
Section05

Witold Gombrowicz

"Ślub" Witolda Gombrowicza na antenie i na scenie. 26 maja na żywo w teatrze STUDIO i w Programie 3 Polskiego Radia

To kolejna odsłona cyklu teatralnych słuchowisk na żywo. 26 maja o godzinie 19.00 na żywo w STUDIO teatrgaleria i na antenie Programu 3 Polskiego Radia "Ślub" Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza. Tekst niepokojący, przewrotny i pełen językowej gry.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Tadeusz Kabicz Andrzej Brzoska dominika biernat Sławomir Orzechowski dominika ostałowska paweł smagała Rob Wasiewicz Ewelina Żak

"Ślub" Witolda Gombrowicza na żywo w STUDIO teatrgaleria i na antenie Programu 3 Polskiego Radia

STUDIO teatrgaleria i Polskie Radio zapraszają w poniedziałek 26 maja na kolejną odsłonę cyklu teatralnych słuchowisk na żywo. Tym razem będzie to "Ślub" Witolda Gombrowicza: tekst niepokojący, przewrotny i pełen językowej gry.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia W POLSKIM RADIU Teatr Studio Tadeusz Kabicz STUDIO teatrgaleria dominika biernat Sławomir Orzechowski dominika ostałowska daniel dobosz Rob Wasiewicz paweł smagała Ewelina Żak Trójka Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - zmarł 4 maja 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Jerzy Giedroyc Józef Czapski Czesław Miłosz Paryż Francja Paryska "Kultura"

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 72 lata temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

Szekspir, Gombrowicz, Seweryn. O magii słowa i teatru

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o związanych z teatrem spektaklach, festiwalach i imprezach, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Dziś będą mówić o wielkich piórach, bezlitosnych znawcach ludzkich charakterów, czyli o Witoldzie Gombrowiczu i Wiliamie Szekspirze - dwóch magach słowa i teatru, którzy całe swe życie grali z czytelnikami i widzami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Andrzej Seweryn William Szekspir Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka

"Niezwyciężone lato" w "Trójce pod Księżycem" pod koniec listopada

"Poeci Nobliści …niezwyciężone lato" to tytuł albumu wydanego właśnie przez Teatr Polski w Warszawie. Jesienią więc przekornie porozmawialiśmy o lecie, a raczej o poezji laureatów literackiej Nagrody Nobla, począwszy od pierwszego - Sully’ego Prudhomme’a - a skończywszy na Bobie Dylanie, choć na płycie jest jeszcze tajemniczy Epilog, a niektórzy nobliści byli prozaikami (Reymont czy Sienkiewicz).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR poezja janusz majcherek Teatr Polski w Warszawie Jan Kanty Pawluśkiewicz Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

R jak Rita. Wielodzietna rodzina, młodość w Kanadzie i Witold Gombrowicz

- Pochodziła ze skromnej rodziny. Jej matka urodziła dziesięcioro dzieci i to było dokładnie to, czego ona nie chciała. W wieku 12 lat została oddana do internatu przy szkole prowadzonej przez siostry zakonne. Jej wczesne kanadyjskie życie to było ogólnie przebijanie się przez różnego rodzaju trudności - mówiła w Dwójce o Ricie Labrosse Klementyna Suchanow, badaczka twórczości jej męża, Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Rita Gombrowicz Klementyna Suchanow Dwójka literatura biografia KULTURA Zobacz także

Dzieło na podstawie manuskryptów Gombrowicza. "HI§TORY" w Operze Królewskiej

To dzieło, w którym autor szuka swojego głosu wobec rodziny, społeczeństwa, a przede wszystkim historii - tak o operze "HI§TORY" mówi kompozytor i autor libretta Michał Dobrzyński. Dzieło powstało na podstawie manuskryptów i niepublikowanych dotąd fragmentów dramatu "Historia" ("Operetka") Witolda Gombrowicza. Rękopisy pisarza przekazała Rita Gombrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka Polska Opera Królewska opera manuskrypt