X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Taras Szewczenko – patron ukraińskich protestów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 12:00
– Wiersze Tarasa Szewczenki na Majdanie deklamują wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Jest on dla Ukraińców zjawiskiem absolutnie uniwersalnym, gdy trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytania – mówił w Dwójce Mirosław Czech.
Audio
  • Mirosław Czech, Adam Pomorski, prof. Danuta Sosnowska i Sergiej Proskurnia opowiadają o znaczeniu poezji Tarasa Szewczenki dla kultury ukraińskiej (Strefa literatury/Dwójka)
Taras Szewczenko - autoportret
Taras Szewczenko - autoportretFoto: Wikimedia/CC

Podczas pomarańczowej rewolucji mieszkańcy Warszawy przychodzili masowo pod pomnik Tarasa Szewczenki. Założyli mu pomarańczowy szalik, organizowali w tym miejscu wiece. Już wtedy było jasne, że Taras Szewczenko to niezwykle ważna postać. Teraz w doniesieniach medialnych z ukraińskich protestów nazwisko poety jest stale obecne. Ukraiński reżyser Sergiej Proskurnia, autor filmu dokumentalnego o Euromajdanie, stwierdził wręcz, że Szewczenko i Majdan to synonim.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

– Pomarańczowa rewolucja występowała w barwach kampanii wyborczej Wiktora Juszczenki – przypomniał Mirosław Czech, dziennikarz i polityk ukraińskiego pochodzenia, członek władz krajowych Związku Ukraińców w Polsce. – Obecne protesty mają kolory niebieski i żółty. To barwy narodowe. Nawet flag Unii Europejskiej jest już mniej. Prasa rosyjska zauważyła, że można mówić o tych protestach w kategoriach zrywu narodowego. Zwrot prezydenta Janukowycza w stronę Rosji uruchomił cały kompleks niepodległościowych odruchów - dodał.

Czy na Ukrainie trwa powstanie narodowe?>>>

Dziennikarz powiedział, że na ustawionej na Majdanie scenie wisi portret Szewczenki, podobnie jak na przełomie XIX i XX w. w domu każdej szanującej się ukraińskiej rodziny. – Szewczenko niezwykle integralnie wplótł się w protesty – zwrócił uwagę. – Po pierwsze formalnie, ponieważ w tym roku świętowane jest 200-lecie urodzin poety. Po drugie jego wiersze doskonale oddają sens tego, co się dzieje. Poprzez jego poezję dochodzi się do elementarnych pojęć. Okazuje się, że gdy uruchamiane są najgłębsze pokłady kultury, gdy trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytania, to Szewczenko jest zjawiskiem absolutnie uniwersalnym – mówił.

O ukraińskim poecie w "Strefie literatury" opowiadali także tłumacz Adam Pomorski i prof. Danuta Sosnowska.

Audycję prowadziły Joanna Szwedowska i Ewa Stocka-Kalinowska.

mc/kd

***

Taras Szewczenko urodził się w rodzinie pańszczyźnianego chłopa we wsi należącej do zrusyfikowanego Niemca. Żył 47 lat, z czego tylko 9 jako wolny człowiek. Pierwsze próby poetyckie podejmował jeszcze w okresie poddaństwa. Gdy został z niego wykupiony, rozpoczął okres niezwykle intensywnej pracy. Wiersze Szewczenki powstawały w języku ukraińskim, wszystkie zaś jego powieści i większość dramatów zostało napisanych po rosyjsku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na Ukrainie trwa powstanie narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:00
– Najgłębszą warstwą protestów jest świadomość zagrożenia bytu narodowego, które niesie ze sobą imperialna polityka Rosji. To, co dzieje się na Ukrainie, przybiera więc charakter patriotycznego zrywu – mówił w Dwójce publicysta Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stracone pokolenie" - język uwolniony przez koszmar wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 11:00
– Pewnych rzeczy, które mówiono otwarcie po pierwszej wojnie światowej, pisarz nie wypowiedziałby wcześniej – o pisarzach, których wspólnym doświadczeniem był kryzys europejskich wartości po Wielkiej Wojnie, mówił w Dwójce prof. Jerzy Jarzębski
rozwiń zwiń