"Zły" Tyrmanda powieścią w obronie systemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 22:00
- Wpisywanie tej książki w antykomunistyczny kontekst to absurd. Tyrmand napisał fajną powieść sensacyjną dla ludu i chwała mu za to - uważa pisarz Michał Komar.
Audio
  • Dyskusja o historycznym oraz współczesnym znaczeniu "Złego" Tyrmanda (Strefa Literatury/Dwójka)
Odbudowa Placu Trzech Krzyży w 1949 roku. W takiej scenerii rozpoczyna się akcja powieści Zły Leopolda Tyrmanda, która stała się pocieszeniem dla dotkniętych wojną i stalinizmem Warszawiaków
Odbudowa Placu Trzech Krzyży w 1949 roku. W takiej scenerii rozpoczyna się akcja powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda, która stała się pocieszeniem dla dotkniętych wojną i stalinizmem Warszawiaków Foto: domena publiczna

- Akcja "Złego" rozpoczyna się na placu Trzech Krzyży w sąsiedztwie gmachów KC PZPR, Centralnego Urzędu Planowania i Sejmu. Wrogiem nie są władze PZPR, lecz żulia zbierająca się w miejscu, w którym stoi dziś Hotel Sheraton - argumentował Komar. - Tyrmand staje tu w obronie ładu społecznego i właśnie dlatego pozwolono mu wydać tę powieść, co oczywiście nie czyni go zwolennikiem komunizmu - zaznaczył.

"Zły" - wydany niemal dokładnie 60 lat temu - stał się od razu wielkim przebojem czytelniczym. W środowisku literackim wzbudził jednak różne reakcje. Jarosław Iwaszkiewicz nazwał powieść Tyrmanda złośliwie "nową 'Trędowatą'". Ale inny literacki autorytet uznał "Złego" za kontynuację… wielkiej polskiej poezji romantycznej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Sylwia Chutnik (pisarka, publicystka), Eliza Czapska (kustosz Muzeum Literatury w Warszawie) i Michał Komar (pisarz, publicysta)

Data emisji: 22.03.2015

Godzina emisji: 22.00

mm/jp

Czytaj także

Skarpetki Tyrmanda w Muzeum Jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 16:30
Oprócz zdjęć, plakatów oraz instrumentów w działającym w warszawskim gmachu YMCA Muzeum Jazzu znajdziemy także oryginalne pamiątki po Leopoldzie Tyrmandzie. Jego obecność w placówce jest nieprzypadkowa. Pisarz i wielbiciel jazzu mieszkał w tym budynku w latach 1946-55.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyrmand na drogach kampanii wrześniowej i okupowanej Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 07:40
"Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" to niedokończona, ale stanowiąca fabularną całość minipowieść Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. "Zły" i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 06:00
Legendarny pisarz, krytyk muzyczny, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., a jednocześnie: kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Przypadająca 19 marca rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda to doskonała okazja, by przypomnieć życie i dorobek tego wybitnego twórcy.
rozwiń zwiń