Debiuty w natarciu, czyli literatura nie zbłądziła

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 16:00
- Nominowanie mało znanych autorów do poważnych nagród pokazuje, że z młodą polską poezją nie jest tak źle, jak się mówi - mówił prof. Piotr Śliwiński o fenomenie debiutantów.
Audio
  • Wysyp debiutantów wśród nominowanych do nagród literackich (Strefa literatury/Dwójka)
Do finału konkursu Opowiadanie z radiem w tle zakwalifikowało się pięć utworów. Zwycięski mógł być tylko jeden
Do finału konkursu "Opowiadanie z radiem w tle" zakwalifikowało się pięć utworów. Zwycięski mógł być tylko jedenFoto: Pixabay

Szymon Słomczyński, Mirosław Mrozek, Michał Księżyk, Katarzyna Przyłuska, Wioletta Grzegorzewska, Michał Cichy, Robert Pucek - nazwiska debiutantów pojawiają się bardzo licznie w tegorocznych nominacjach do najważniejszych polskich nagród literackich, takich jak Nike, Nagroda Literacka Gdynia czy Nagroda im. Wisławy Szymborskiej.

- Pojawiają się nazwiska zupełnie nowe, zwłaszcza jeśli chodzi o nagrodę Silesius. To debiuty z oficyn poetyckich, które działają od niedawna i które w przestrzeni publicznej nie są dobrze znane - mówi dr Joanna Orska z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Nominowanie autorów mało znanych albo debiutantów do poważnych nagród jest jednym ze wskazań, iż z młodą, polską poezją jest znacznie lepiej niż się zazwyczaj o tym mówi. Jest przechwytywana z dużym zapałem teza, że młoda polska poezja zabłądziła. Otóż nie zabłądziła - dodaje prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu Adam Mickiewicza.

- To dotyczy nie tylko poezji, ale i prozy. Nominacje do nagrody Gdynia są zupełnie fenomenalne, brawurowe, odważne i wspaniałe. Ważnym znakiem jest pominięcie Olgi Tokarczuk, a wzięcie pod uwagę książek absolutnych debiutantów - twierdzi redaktor naczelna portalu dwutygodnik.com Zofia Król.

Dlaczego tak się dzieje? Czy to znakomitość początkujących autorów, czy pogoń gron jurorskich za nowością i oryginalnością? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Proadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście:  dr Joanna Orska (Uniwersytet Wrocławski), prof. Piotr Śliwiński (Uniwersytet Adama Mickiewicza) , Zofia Król (redaktor naczelna dwutygodnik.com)

Data emisji:
14.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mp/mc

Czytaj także

Niespokojne życie Wacława Sieroszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
W stołecznym oddziale Pen Clubu zorganizowano spotkanie z dobrym pretekstem: wydaną właśnie książką "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy książka elektroniczna nas zuboży?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 19:00
Pesymiści twierdzą, że interaktywne e-booki pozbawią nas wyobraźni i zmniejszą zdolność koncentracji. Zwolennicy zauważają, że książki elektroniczne są paradoksalnie powrotem do korzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato w Baden" – przeoczone arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 21:00
Tłumacz książki "Lato w Baden" Robert Papieski przyznaje, że przystępując do tłumaczenia powieści Leonida Cypkina, nic nie wiedział ani o samym autorze, ani o jego dziele.
rozwiń zwiń